Dushi Pas Darkës: Mund Të Kenë Efekte Negative në Tretje, Mjekët Shpjegojnë Pse

Darka, dushi dhe shtrati mund të duken si rutina ideale e natës, por mund të mos jenë më të mirat për sistemin tuaj të tretjes.

Dushi me ujë të nxehtë pas një vakti mund të çojë në probleme të tilla si ngërçe ose dispepsi. Pse? E gjitha ka të bëjë me temperaturën e ujit dhe se si ndikon në qarkullimin e gjakut në trupin tuaj.
“Kur hani, temperatura e trupit tuaj rritet pak ndërsa gjaku lëviz në organet tuaja të tretjes. Kjo e ndihmon trupin tuaj të tresë ushqimin siç duhet, duke ju dhënë rehati dhe lehtësi”, thotë gastroenterologu Peyton Berookim.

Megjithatë, nëse bëni një banjë ose dush të ngrohtë menjëherë pas një vakti, uji i nxehtë rrit më tej temperaturën e trupit tuaj dhe largon gjakun nga organet e tretjes. Në vend të kësaj, gjaku shkon drejt lëkurës tuaj.

Gastroenterologia Elena Ivanina shtoi se dushi me ujë të nxehtë pas ngrënies teorikisht do të largonte gjakun nga stomaku, gjë që do të komprometonte procesin e tretjes dhe mund të shkaktonte simptoma të tilla si ngërçe kur stomaku nuk merr rrjedhjen e gjakut që i nevojitet.

Gjithashtu, nëse sapo keni mbaruar një vakt të rëndë, kjo mund të çojë në dispepsi. Prandaj mjekët rekomandojnë që të shmangni dushin me ujë të nxehtë, por nuk duhet të përdorni as ujë të ftohtë, edhe pse ka disa efekte pozitive në organizmin tuaj.

“Dushet e ftohta, nga ana tjetër, do të ulnin temperaturën e trupit tuaj në vend që të largonin gjakun nga organet tuaja të tretjes. Ato në fakt mund të shpejtojnë metabolizmin tuaj dhe madje t’ju ndihmojnë të digjni më shumë yndyrë nga vakti që sapo keni ngrënë”, thotë Berookim.

Megjithatë, nëse duhet të bëni dush pas ngrënies, gastroenterologia Ivanina këshillon të bëni dush në temperaturën e dhomës.

“Një dush i ftohtë trondit trupin dhe ngushton venat që çojnë në lëkurë, ndërsa dushi i nxehtë hap venat që të çojnë në lëkurë. Një temperaturë neutrale do të kishte më pak efekt në ridrejtimin e rrjedhës së gjakut”, shpjegoi ajo.

Prandaj, është ideale të lejoni trupin tuaj të kalojë hapat fillestarë të tretjes përpara se të bëni dush, pavarësisht nga temperatura, prandaj rekomandohet që të prisni të paktën 30 minuta deri në një orë para se të bëni banjë.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi