Covid dëmton gishtërintjtë e grave nga enët e gjakut

Një gruaje të infektuar nga Covid i ishin prerë tre gishta pasi sëmundja i shkatërroi enët e gjakut.

Fotografitë e tmerrshme të botuara në një revistë mjekësore treguan se si shifrat e 86-vjeçarit të paidentifikuar u bënë të zeza.

Mjekët në Itali, të cilëve iu desh t’i prisnin gishtat gangrenë, e quajtën rastin e saj një ‘manifestim të rëndë’ të koronavirusit.

Covid është gjetur në shumë pacientë që shkakton dëme të mëdha në enët e gjakut, duke shkaktuar bllokime të rrezikshme të njohura si mpiksje gjaku.

Ndërsa ekspertët nuk janë të sigurt pse virusi shkakton bllokimet, teoria mbizotëruese është se është rezultat i një reagimi të tepërt imunitar të quajtur ‘stuhi citokine’, e cila sheh trupin të sulmojë indet e shëndetshme.

Besohet se pacientja italiane kishte pësuar mpiksje gjaku të cilat i ndërprenë furnizimin gishtave të saj.

Kur përgjigjja imune kalon në mbitension, ajo mund të dëmtojë indet e shëndetshme. nëse preken enët e gjakut ato mund të rrjedhin, duke shkaktuar uljen e presionit të gjakut dhe rritjen e mundësisë së formimit të mpiksjeve.

Nuk është hera e parë që një pacienti Covid ka nevojë për prerje të gishtave.

Një 54-vjeçari nga Studio City, California, u amputuan dy gishta si rezultat i dëmtimit të gjerë të indeve dhe muskujve pasi kontraktuan Covid në një udhëtim për ski me një grup miqsh në Italinë veriore shkurtin e kaluar.

Ndërkohë një baba i dy fëmijëve, nga Cardiff, Uells, humbi gishtin e madh të majtë, një gisht tregues dhe një gjysmë gishti vitin e kaluar pasi ai u sëmur me koronavirus dhe kaloi 61 ditë në një ventilator.

Rasti i urryer i gruas italiane u zbulua në Gazetën Evropiane të Kirurgjisë Vaskulare dhe Endovaskulare.

Ajo u vu në ilaçe për hollimin e gjakut marsin e kaluar pasi mjekët vunë re se kishte një mungesë gjaku që derdhej në zemrën e saj – e cila normalisht shkaktohet nga një sulm në zemër ose goditje në tru.

Droga parandalon trombocitet, qelizat e mpiksjes së gjakut, të mblidhen së bashku.

Mjekët në Fermo, i vendosur në vijën bregdetare të Adriatikut, 155 milje (250 km) në veri të Romës, e shpunë atë për koronavirus për shkak të pandemisë dhe rezultati u kthye pozitiv.

Sidoqoftë, ajo nuk kishte simptoma të zakonshme të koronavirusit, duke përfshirë ethe, kollë, humbje ose ndryshim të nuhatjes ose shijes.

Një muaj më vonë, ajo u kthye në spital pasi indeksi, unaza dhe gishti i vogël në dorën e saj të djathtë ishin bërë të zeza.

Ajo kishte zhvilluar gangrenë të thatë e cila rezulton kur bllokohet rrjedhja e gjakut në një pjesë të caktuar të trupit.

Për të kuptuar se çfarë po shkaktonte gangrenën, ajo bëri një skanim për të parë shpejtësinë e rrjedhjes së gjakut nëpër trupin e saj.

Mjekët zbuluan se ajo kishte presion të ulët në arteriet e zakonshme dixhitale, të cilat janë enë të vogla që udhëtojnë nëpër pëllëmbën e dorës para se të ndahen për të siguruar gjak në gishta.

Mjekët i dhanë asaj heparin, një ilaç anti-mpiksës që përdoret për të parandaluar mpiksjen e gjakut dhe për të trajtuar sulmet në zemër. Kirurgët më pas i kanë prerë tre gishtat.

Ekspertët ekzaminuan indin e vdekur nën mikroskop dhe panë shenja të trombozës intravaskulare.

Tromboza është kur mpiksjet e gjakut zhvillohen në arteriet dhe venat, të cilat mund të bllokojnë zemrën (duke shkaktuar një sulm në zemër), trurin (një goditje në tru), ose mushkëritë (embolia pulmonare).

Mpiksja e gjakut përfshin një seri hapash, e para prej të cilave njihet si ‘aktivizim’ i cili ndodh kur trombocitet grumbullohen së bashku.

Profesori Graham Cooke, i përfshirë në Institutin Kombëtar për Kërkime Shëndetësore, një krah kërkimor i NHS, tha: ‘importantshtë e rëndësishme të theksohet se Covid është një sëmundje me shumë sisteme.

“Unë mendoj se një nga tiparet që duket se e ndan atë nga sëmundja tjetër e rëndë virale është kjo gjendje më e hiperkoagulueshme që duket se shoqërohet me sëmundje të mëvonshme.”

Një gjendje hiperkoaguluese ndodh kur gjaku mpikset më shumë sesa është e nevojshme dhe mund të jetë pjesë e një çrregullimi të gjakut ose të shkaktuar nga ilaçe, kancer, sulme në zemër ose HIV, për shembull.

Dangerousshtë e rrezikshme sepse mund të çojë në formimin e një mpiksje gjaku në venat që mund të udhëtojë përmes qarkullimit të gjakut dhe të shkaktojë trombozë të venave të thella – një mpiksje gjaku në venat e legenit, këmbës, krahut, mëlçisë, zorrëve ose veshkave.

Mund të shkaktojë gjithashtu një emboli pulmonare – një mpiksje gjaku në mushkëri – dhe të rrisë rrezikun e goditjes në tru, sulmit në zemër, dhimbjes së fortë të këmbës, vështirësisë në këmbë, apo edhe humbjes së një gjymtyre.

Mjekët thonë se ata kanë vërejtur një sasi të konsiderueshme të pacientëve Covid-19 me probleme të mpiksjes së gjakut, duke shkaktuar shqetësim se sëmundja është një infeksion vaskular, si dhe një i frymëmarrjes.

Profesori Roopen Arya, nga King’s College në Londër, vlerësoi në maj se rreth 30 për qind e pacientëve të spitalit koronavirus kishin mpiksje gjaku.

“Unë mendoj se është bërë e qartë se tromboza është një problem i madh,” i tha ai BBC.

Kategoritë
FamiljeLajmeShëndetësi