Budweiser po kërkon kompensim dëmi për ndalimin e alkoolit në Kupën e Botës në Katar

Kompania amerikane e birrës Budweiser, një nga sponsorët zyrtarë të Kupës së Botës, po kërkon kompensim nga FIFA pas ndalimit të Katarit për të shërbyer alkool në të gjitha stadiumet.

Budweiser duhej të ofronte pije në stadiumet dhe zonat e tifozëve në Katar, por shefat e FIFA-s u përkulën ndaj presionit të autoriteteve të Katarit dhe konfirmuan se nuk do të shitej alkool në asnjë stadium, gjë që mund të bënte që kompania e birrës të humbiste deri në 40 milionë funte.

Kompania tani po kërkon kompensim pas kthesës tronditëse që ndodhi para fillimit të turneut. Më parë ishte premtuar se birra dhe pije të tjera do të ishin në dispozicion në të tetë vendet e Kupës së Botës. Para fillimit të turneut, u spekulua se Katari do të lejonte tifozët me biletë të blejnë birrë në ndeshje, por tre orë para fillimit dhe një orë pas përfundimit, por jo gjatë ndeshjes.

Budweiser duhej të shërbehej brenda zonave të tifozëve të pajisur me bileta përreth çdo stadiumi, por jo në tribunat apo konkursin e stadiumit. Ky është një lajm i keq për sponsorin, i cili aktualisht ka një marrëveshje me vlerë rreth 65 milionë funte me FIFA-n për këtë Botëror si dhe Kupën e Botës 2026 në Meksikë, Kanada dhe SHBA. Ata planifikojnë të mbledhin humbjen nga Budweiser./Gazetaere

Kategoritë
Sport