Besoni apo jo: Deputeti izraelit pretendon se Vuçiq parandaloi Luftën e Tretë Botërore

Gazeta e respektuar izraelite “Jerusalem Post” publikoi në edicionin e saj të sotëm një tekst të papritur të autorit Boaz Toporovsky, nënkryetar i partisë liberale izraelite Yesh Atid, president i së cilës është ish-kryeministri izraelit Yair Lapid. Teksti ka të bëjë me presidentin serb Aleksandar Vuçiq.

Në tekstin e tij, Toporovsky e prezantoi Vuçiqin në një dritë krejtësisht të panjohur për ata që e ndjekin karakterin dhe veprën e presidentit serb për shumë vite, kështu që lind pyetja se në cilat “fakte” bazohen pretendimet e bëra në të dhe kush, në mendja e tyre e drejtë, do t’i jepte Vuçiqit meritën për ndalimin, as më pak, as më shumë se Luftën e Tretë Botërore.

Por le të fillojmë me radhë. Teksti i përmendur, pikërisht për shkak të titullit dhe pretendimeve të bëra në të, është shkruar sipas rrëfimit të tabloideve serbe nën kontrollin e Vuçiqit, dhe në hyrje është bërë një pretendim shumë i guximshëm për vërtetësi të dyshimtë.

Stabiliteti në Ballkan

“Duke shmangur vëmendjen ndërkombëtare, Aleksandar Vuçiq, President i Serbisë që nga viti 2014, është angazhuar në përpjekje komplekse për të ruajtur stabilitetin në Ballkan”, thuhet në hyrje.

Në vazhdim ai tashmë e nis me elogji, ndaj autori shprehet se “kriza politike globale dhe tensionet mes Lindjes dhe Perëndimit, të cilat aktualisht manifestohen në Ukrainë, nxjerrin në pah nevojën për një lidership të fortë, të shëndetshëm dhe të moderuar që di të manovrojë midis interesave të ndryshme, duke parandaluar kështu luftërat dhe duke kontribuar në stabilitetin ndërkombëtar”.

“Duke iu shmangur vëmendjes ndërkombëtare, Aleksandar Vuçiq, president i Serbisë që nga viti 2014, është angazhuar në përpjekje komplekse për të ruajtur stabilitetin në Ballkan. Duke kujtuar se Lufta e Parë Botërore shpërtheu në Serbi, Vuçiç po punon për të parandaluar një të re. në kufi vazhdojnë tensionet mes Serbisë dhe Kosovës për shkak të provokimeve të Kosovës kundër minoritetit serb në territorin e saj të kontestuar”, vijon teksti.

Dhe më pas autori parashtron një hipotezë përmes së cilës përpiqet t’i vërë një pikë dhe t’u japë kontekst pretendimeve të tij të mëparshme, dhe arsyeja e tij janë ngjarjet e fundit në Kosovë, kur një djalë dhe një i ri, të dy serbë të Kosovës, u plagosën në Shtërpci. , teksa kishin veshur stolitë e Krishtlindjeve. Ata u plagosën nga një plumb i pjesëtarëve të Forcave të Sigurisë së Kosovës, dhe ndonëse pretendohej se ishin qëlluar ndaj tyre, nëna e djalit më vonë tha se ishin goditur nga një rikoset. Kjo sigurisht nuk e pakëson fajin e përgjegjësve, por i jep të gjithë ngjarjes një kontekst disi ndryshe.

Një skenar imagjinar

Kështu që Toporovsky shkruan: “Imagjinoni skenarin e mëposhtëm: një djalë qëllohet dhe plagoset në Kosovë pasi mban një pemë të Krishtlindjes serbe. Djali më vonë vdes nga plagët e tij në spital. Serbia duhet të përgjigjet dhe vendos të dërgojë trupa në kufi. Si përgjigje , NATO dërgon trupa. Një ushtar i NATO-s vdes nga një plumb aksidental gjatë një përleshjeje midis ushtrive. NATO duhet të reagojë dhe më pas Rusia ndërhyn. Ndërsa sytë e botës janë te Ukraina dhe Kosova, Kina sulmon Tajvanin. Fillon Lufta e Tretë Botërore. A ky tingull është imagjinar për ju?”

Dhe më pas jep përgjigjen: “Ky nuk është aspak një skenar imagjinar, vetëm pak ditë më parë, në prag të Krishtlindjeve në Kishën Ortodokse, një polic në Kosovë ka vrarë me armë zjarri dy serbë, njëri prej të cilëve 11 vjeç. pa ndonjë arsye të dukshme.Në Serbi po rritet presioni publik për të mbajtur një qëndrim më të ashpër ndaj provokimeve të vazhdueshme të Kosovës, të cilat filluan me ngacmimet e priftërinjve, dhe tani kanë sjellë dëme të drejtpërdrejta në jetë njerëzish. Jam i sigurt se Kosova ka shpjegimet e veta , por si mund të justifikojë keqtrajtimin e vazhdueshëm të pakicës serbe?”

Në vazhdim, Toporovsky thotë se Serbia “është në një pozicion strategjik në Evropën Lindore, si një urë lidhëse mes Lindjes dhe Perëndimit”. “OKB-ja nuk e njohu shpalljen e pavarësisë së Kosovës, të cilën BE-ja e mbështet”.

Ai thekson se çdo gabim në lidhje me Kosovën mund të çojë në konflikt mes Perëndimit dhe Lindjes, Rusisë dhe NATO-s, Kinës dhe SHBA-së.

Fakte historike

Natyrisht plotësisht i panjohur me faktet historike kur është fjala për luftën e fundit në Kosovë në fund të viteve 90 të shekullit të kaluar, si dhe gjendjen aktuale në terren, autori pretendon se mediat kryesore nuk i paraqesin faktet reale. dhe se Serbia, ndryshe nga Kosova, në fakt investon përpjekje të konsiderueshme për të parandaluar Luftën e Tretë Botërore.

“Në dhjetor, qindra serbë në Kosovë vendosën bllokada në rrugët që çojnë në Serbi. Ushtria serbe ishte në gatishmëri të lartë. Ndryshe nga pretendimet se Serbia do të fillonte një luftë, Vuçiç shkoi në kufi për të zgjidhur mosmarrëveshjen dhe për të arritur një marrëveshje. që pengoi përshkallëzimin. Ai gjithashtu u mbështet në ndihmën e administratës amerikane, e cila e kuptoi peshën e krizës së mundshme. Vuçiç tregoi se çfarë është lidershipi”, tha Toporovsky.

Kategoritë
LajmeRajoni