“Akulli i zi” në Gjermani: Janë paralajmërime serioze, anulohet shkolla, ka të vdekur

Në të gjithë Gjermaninë ka probleme për shkak të “akullit të zi” që shfaqet në rrugë dhe trotuare. Meteorologët kanë paralajmëruar thuajse në të gjithë vendin, anulohen orët e mësimit, ka ndërprerje në komunikacionin ajror dhe hekurudhor, si dhe ka pasur një numër të madh aksidentesh trafiku në rrugë, në të cilat ka edhe viktima.

Paralajmërimet e lëshuara

Shërbimi Meteorologjik Gjerman (DWD) ka lëshuar paralajmërime të ashpra për kushte të rrezikshme të motit për shkak të shiut të ngrirë, i cili po bën që në tokë të formohet një shtresë pothuajse e padukshme akulli. Paralajmërimet janë lëshuar për pjesë të të gjitha shteteve federale gjermane. Për shkak të akullit, bllokimi i trafikut është i mundur, ndërsa rrugët dhe hekurudhat mund të jenë të pakalueshme në disa vende.

Shiu i ngrirë me formimin e akullit në tokë u shfaq fillimisht në perëndim dhe veriperëndim të vendit, e më pas në pjesën qendrore. Shiu i ngrirë do të jetë i përhapur edhe në verilindje dhe lindje gjatë ditës, sipas DWD. Situata është ende duke u qetësuar në North Rhine-Westphalia.

DWD këshillon që të shmangin sa më shumë që të jetë e mundur të qëndrojnë jashtë, dhe atyre që duhet të përdorin një makinë sot u kërkohet të rregullojnë mënyrën e vozitjes. DWD këshillon gjithashtu shoferët që të mbushin rezervuarët e tyre dhe të sjellin me vete batanije dhe pije të nxehta.

Anulimet e klasave

Për shkak të motit të rrezikshëm, mësimet u anuluan në një numër rrethesh në Saksoninë e Poshtme (përfshirë Hanoverin dhe zonën përreth), Hesse, Rheinland-Pfalz (Rheinland-Pfalz) dhe mësimet u anuluan pjesërisht në rrethin e Bad Kissingen. Në shkollat ​​e Bremenit frekuentimi është i detyrueshëm vetëm nga ora e tretë.

Një sërë aksidentesh, ka edhe viktima

Një numër aksidentesh trafiku të lidhura me motin janë regjistruar në të gjithë Gjermaninë, duke rezultuar në disa të plagosur dhe viktima.

Një shofer 25-vjeçar humbi jetën në një aksident në autostradën 27 midis Bremenit dhe Hanoverit. Një zëdhënës i policisë tha në mëngjes se makina ka dalë nga rruga për shkak të rrëshqitjes së rrugëve. Aksidenti ka shkaktuar një kolaps trafiku. Një shofer traktori vdiq gjithashtu në një aksident në një rrugë të mbuluar me borë dhe me akull në Holzhausen (rrethi Rhein-Lahn).

Në Offenbach pranë Frankfurtit, një autobus i transportit publik u përplas me një pemë për shkak të “akullit të zi” në rrugë. Nga aksidenti kanë mbetur të plagosur 12 persona dhe në vendngjarje ndodhen zjarrfikësit.

Anulimet e fluturimeve dhe linjave të trenave, kopshtet zoologjike janë gjithashtu të mbyllura
“Black ice” ndërpreu trafikun edhe në aeroportin e Frankfurtit, një nga më të mëdhenjtë në Evropë, mëngjesin e sotëm.

Për shkak të kushteve të motit ka vonesa në trafik dhe anulime fluturimesh, njofton aeroporti. Sipas një zëdhënëseje të aeroportit, 176 nga rreth 1100 ngritje dhe ulje janë anuluar tashmë.

Hekurudhat Gjermane kanë publikuar informacione për ndërprerjen e disa linjave të trenave në Frankfurt dhe Mannheim.

Për shkak të kushteve të rrugëve dimërore, aktualisht ka kufizime në transportin publik lokal në të gjithë Hesenin. Në Frankfurt, të gjitha linjat e autobusëve, si dhe metrotë dhe tramvajet, janë prekur nga probleme, duke rezultuar në vonesa, devijime nga orari dhe anulime, njoftoi kompania e transportit publik të Frankfurtit VGF.

Kopshtet zoologjike në Rostock dhe Hall janë mbyllur për shkak të akullit.

Kategoritë
BotaLajme