Nëna e gjyqtarit shumë të kritikuar të Euro 2024 ndërron jetë tragjikisht

Gjyqtari portugez, Luis Godinho është në zi pasi nëna e tij ra në një luginë teksa bënte një selfie në pushime.

Nëna e Godinhos, Fatima, humbi jetën pasi humbi ekuilibrin teksa po bënte foto në ishullin Sao Miguel në Azores.

Tragjedia ka ndodhur rreth orës 13:30 të ditës së djeshme në një park të quajtur Ribeira dos Caldeiroes.

Raportimet e mediave lokale thanë se 62-vjeçarja u ra në rreth 65 metra lartës nga një ujëvarë dhe ishte tashmë e vdekur në kohën kur mbërritën zjarrfikësit.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse ajo ishte vetëm në atë kohë apo me miqtë apo familjen, raporton MailSport.

Godinho dhe familja e tij morën një mesazh mbështetjeje nga Shoqata Portugeze e Gjyqtarëve të Futbollit (APAF), në të cilën ai u betua si president i Asamblesë së Përgjithshme në prill

“APAF i dërgon një mbështetje të madhe Presidentit të Asamblesë së Përgjithshme, Luis Godinho dhe familjes së tij për vdekjen e nënës”, thuhet në një deklaratë.

“Ngushëllimet tona më të sinqerta nga e gjithë familja e gjyqtarëve për Luisin dhe familjen e tij”.

Gjyqtari kishte referuar disa ndeshje kualifikuese në Euro 2024, ndërsa ishte kritikuar shumë për ndeshjen Angli-Maltë.

Lojtarët dhe tifozët mbetën të hutuar kur Godinho ndëshkoi Kane për simulim gjatë fitores 2-0 të Tre Luanëve ndaj Maltës nëntorin e kaluar pasi portieri Henry Bonello e faulloi atë në zonë.

Sulmuesi i Bayern Munichut pranoi pas ndeshjes se ishte ‘i befasuar’ që vendimi nuk u anulua, por shtoi: “Ndonjëherë VAR-i nuk dëshiron të ndërhyjë shumë, por është ashtu siç është. Ky është futbolli dhe është pjesë e lojës”.Në të njëjtën ndeshje, Declan Rice kishte një gol fantastik të anuluar për shkak të supozimit që Kane ndërhyri në lojë nga një pozicion jashtë loje.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme