Microsoft tani është një kompani me vlerë mbi 3 trilionë dollarë

Microsoft ka shënuar një rritje me 1.3% për të arritur në 404 dollarë për aksion të mërkurën, duke e çuar vlerësimin e kompanisë në mbi 3 trilionë dollarë – për herë të parë ndonjëherë.

Udhëheqësi i teknologjisë dhe inteligjencës artificiale i bashkohet Apple si dy kompanitë e vetme që prekin “këtë cak historik”, përcjell Telegrafi.

Rritja e aksioneve vjen pas një sërë fitoresh strategjike të fundit për kompaninë, duke filluar me lëvizjen e shefit ekzekutiv Satya Nadella për të marrë një aksion shumë miliardë dollarësh në OpenAI, zhvilluesi pas ChatGPT, një vit më parë.

Lëvizja ka ndihmuar në forcimin e pozicionit të Microsoft si një lider në hapësirën e sapolindur, pasi ChatGPT i OpenAI u bë fytyra e bumit të AI gjatë vitit të kaluar

Kategoritë
LajmeTë ndryshme