La Liga uli buxhetin e pagave të Realit dhe Barçës me 190 milion euro

Pandemia covida-19 e ka detyruar La Ligën të shkurtojë me gati gjysmën e buxhetit të pagave për dy klubet e saj më të mëdha, Barcelona dhe Real Madrid, për sezonin 2020/2021.

Buxheti i pagave të Barcelonës (shuma që klubi ka të drejtë të shpenzojë për pagat e lojtarëve, anëtarëve të stafit dhe ekipit rezervë) ra nga 671.4 milion euro në sezonin 2019/2020. në 382.78 milion euro këtë sezon, prandaj klubi katalanas do të detyrohet të negociojë shkurtime të pagave me lojtarët dhe stafin profesional. Në sezonin 2019/2020. Barcelona shpenzoi 532.4 milion euro për paga.

Ashtu si Barca dhe Real, buxheti i pagave do të ulet ndjeshëm – nga 641 milion euro në 2019/2020. në 468.5 milion euro këtë sezon. Pandemia e koronavirusit çoi në mbylljen e stadiumeve, muzeve të klubeve, klubeve, dyqaneve dhe kthimin e biletave vjetore të paguara, të cilat goditën fort klubet, të cilave u duhej të gjenin një mënyrë për të ulur kostot.

Minus 707 milion euro deri në fund të sezonit
“Sot po na mungojnë 490 milion € për të përfunduar sezonin dhe për të qenë në gjendje të paguajmë shpenzimet për klubet spanjolle,” shpjegoi Javier Tebas, kreu i LaLiga.

“Nëse nuk ka audiencë në stadiume deri në fund të sezonit, deficiti mund të arrijë në 707 milion euro,” shtoi Tebas, duke theksuar se “sa më i lartë niveli në të cilin klubi luan, aq më shumë preket”.

“Sot kemi rreth 600 milion euro të paktën për të shpenzuar,” tha shefi i LaLiga, duke theksuar se “ka klube që ose duhet të ulin listën e pagave ose të shesin lojtarë”.

Në dritën e kësaj, Barcelona ka filluar negociatat me lojtarët për të ulur pagat, dhe mediat spanjolle shkruajnë se Real Madrid ka në plan të bëjë të njëjtën gjë.

Kategoritë
Sport

Të ngjajshmet