A vuani nga fryrja? Këto pesë shenja paralajmërojnë për një problem serioz shëndetësor

Një numër i madh njerëzish vuajnë nga fryrja e barkut çdo ditë dhe tre shkaqet më të zakonshme janë sindroma e zorrës së irrituar, refluksi i acidit dhe kapsllëku.

Fryrja e barkut mund t’i atribuohet ngrënies së disa ushqimeve dhe pijeve të tilla si pijet e gazuara, brokoli, fasulet ose shumë fruta dhe perime. Ndërsa ky është një shkak i zakonshëm i fryrjes, ka raste kur fryrja juaj mund të sinjalizojë diçka më serioze.

Humbje peshe

Humbja e peshës me fryrje të vazhdueshme mund të jetë një problem serioz shëndetësor. Prandaj, rekomandohet të shihni një mjek për të zbuluar saktësisht se çfarë procesesh po ndodhin në trupin tuaj. Humbja e peshës mund të shkaktohet nga tumoret që shtypin zorrët, gjë që ju bën të ndiheni të ngopur vetëm pas një sasie të vogël ushqimi.

Ndryshimet në lëvizjet e zorrëve

Ndryshimet e pazakonta kur shkoni në tualet, si diarre e vazhdueshme, udhëtime më të shpeshta ose gjak në jashtëqitje, mund të nënkuptojnë se keni diçka që kërkon një vizitë te mjeku.

Fryrja e barkut me dhimbje të shpeshta barku dhe vrapimi shpesh mund të jetë një shenjë e sëmundjes inflamatore të zorrëve si sëmundja e Crohn ose koliti ulceroz, të cilat të dyja shkaktojnë inflamacion të traktit tretës. Mund të jetë gjithashtu një shenjë se mund të keni kancer në disa zona si gjiri, pankreasi, zorra e trashë ose stomaku.

Lodhja

Lodhja e vazhdueshme e kombinuar me fryrjen e barkut mund t’i atribuohet shumë gjërave, por nuk duhet anashkaluar. Nëse keni sëmundje celiac, ngrënia e ushqimeve që përmbajnë gluten mund të shkaktojë diarre, dhimbje stomaku dhe lodhje.

Ndryshimet në oreks

Nëse ndiheni të ngopur pas vakteve të vogla ose vini re se po humbni oreksin, konsultohuni me mjekun tuaj. Dispepsia e shpeshtë që nuk duket të jetë e lidhur me ushqimin ose shkaqe të tjera të dukshme mund të jetë një shenjë e diçkaje më serioze. Shkaqet e mundshme përfshijnë ulcerat e stomakut, kancerin ose dështimin e mëlçisë.

Fryrje të vazhdueshme

Një bark i fryrë dhe plot në stomak janë simptoma të gazit të tepërt. Ushqimet më të zakonshme që shkaktojnë këto probleme janë gruri, gluteni apo produktet e qumështit. Sëmundja celiac është një gjendje e zakonshme e tretjes në të cilën zorrët nuk mund të thithin glutenin që gjendet në grurë, elb dhe thekër.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi