Zagrebi pas tërmetit, pjesa më e madhe e qytetit pa energji elektrike, trafiku shkatërrohet

KROACIA u trondit nga një tërmet i dhunshëm. EMSC deklaron se ishte me madhësi 6.2. Epiqendra ishte 3 kilometra nga Petrinja, por ajo u ndie në të gjithë Kroacinë, dhe më gjerë – nga Beogradi në Ljubljanë.

Pjesa më e madhe e Zagrebit mbeti pa energji elektrike, makinat janë në kolona, ​​tramvajet janë në këmbë, qytetarët janë në rrugë. Sirenat e policisë dëgjohen në qendër të qytetit.

Spitalet u evakuuan në Zagreb.

Policia: Përdorni vetura vetëm në raste urgjente
Të martën, Departamenti i Policisë së Zagrebit u bëri thirrje qytetarëve të përdorin automjete personale vetëm në raste urgjente.

HEP tha që tërmeti shkaktoi ndërprerje të energjisë, por ekipet ishin në tokë.

Kategoritë
LajmeRajoni