Zaev: Ne nuk duam një BE që nuk na njeh si maqedonas

“Ne nuk duam një BE që nuk na njeh si maqedonas që flasin gjuhën maqedonase. Ne mbrojmë identitetet evropiane këtu, Evropa është e detyruar të mbrojë dhe promovojë identitetin tonë,” tha Kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev.

Zaev tha se identiteti dhe gjuha maqedonase nuk ishin asnjëherë pjesë e bisedimeve me Bullgarinë.

“Ne dëshironim të ishim vëllezër me Bullgarët, por ata papritmas vendosën të bëhen baballarët tanë dhe ky është problemi,” tha Zaev për Channel 5.

Ai shtoi se maqedonasit kanë identitetin, rrënjët, nderin dhe dinjitetin e tyre kombëtar, raporton MIA.

“Askush në botë nuk negocion identitetin dhe gjuhën, madje as ne. Thelbi i problemit është historia. Identiteti dhe gjuha nuk kanë qenë kurrë në tryezën e negociatave dhe në fakt ata e pranojnë realitetin kur ata thonë ‘ne pranojmë që ju jeni maqedonas dhe ne pranojmë maqedonisht, rrënjët tuaja? ”tha Zaev.
Sipas tij, historia që po shkruhet sot është e rëndësishme dhe brezat e ardhshëm do ta kujtojnë atë dhe Bojko Borisovin, qoftë si ata që ndanë të dy kombet në vend që t’i bashkonin në BE si miq.

Unshtë e papranueshme, thotë ai, që një komb t’i imponojë historisë së tij një tjetri.

Ai është i bindur se arsyeja kryesore për këtë janë zgjedhjet e ardhshme në Bullgari.

Ai përsëriti se Maqedonia Veriore nuk ka aspirata ndaj Bullgarisë, si dhe ndaj ndonjë vendi tjetër, dhe se i gjithë Ballkani dhe e gjithë Evropa kanë një histori të përbashkët.

Kategoritë
LajmeRajoni