Vdes në moshën 128 vjeçare gruaja më e vjetër në botë

Një grua që thuhet se është personi më i vjetër në botë ka vdekur në Afrikën e Jugut në moshën 128-vjeçare, pasi ka jetuar tre shekuj të ndryshëm.

Nëna e shtatë fëmijëve, Johanna Mazibuko, vdiq në shtëpinë e saj Jouberton, Provinca Veri-Perëndimore, më 3 mars dhe do të kishte qenë 129 vjeç në maj, thanë raportet lokale.

Njerëzit pranë saj thanë se ajo kishte dokumente identiteti që vërtetojnë se ajo ka lindur më 11 maj 1894 dhe është rritur në një fermë misri. Ajo kurrë nuk shkoi në shkollë dhe nuk dinte të lexonte apo të shkruante, thanë ata.

Mazibuko dyshohet se vdiq nga një goditje në tru.

Mazibuko në ditëlindjen e saj të 128-të tha: “Jam e habitur pse jam ende këtu pas kaq shumë vitesh. Pse jam ende këtu? Njerëzit rreth meje kanë vdekur.

‘Kur do të vdes? Çfarë kuptimi ka të jesh gjallë? Bota më ka lodhur sepse jam ulur këtu duke mos bërë asgjë”, tha ajo.

Mazibuko do të varroset të shtunën në Jouberton, Klerksdorp

Ajo ishte një nga 12 vëllezërit e motrat, nga të cilat tre më të rinjtë janë ende gjallë.

 “Ne jetonim aq mirë në ferma. Atëherë nuk kishte probleme. Nuk e mbaj mend mirë fëmijërinë time, por mbaj mend një infektim me karkaleca. Kishte të tilla që mund t’i kapnim dhe t’i hanim. Ishte sikur po haje mish. Thjesht do t’i skuqnim dhe do t’i hanim ato vetë. Unë u rrita shëndetshëm duke pirë kryesisht qumësht të freskët dhe spinaq të egër. Tani ha ushqim modern. Jam mësuar me të, por më mungon ushqimi me të cilin jam rritur’.

Ata kishin 7 fëmijë, dy prej të cilëve janë ende gjallë, dhe ka mbi 50 nipër e mbesa dhe po zihet në Afrikën e Jugut.

Mazibuko i mbijetoi të dy Luftërave Botërore, si dhe dy pandemive globale (Covid-19 dhe gripit spanjoll). Ajo ishte gjallë gjatë frenimit të mbretëreshës Victoria në Britani, fluturimit të parë të vëllait Wright dhe revolucionit të parë rus.

Kujdestarja Thandiwe tha se ajo e dërgoi atë në spital më 14 shkurt dhe u trajtua për një goditje në tru dhe u lirua më 28 shkurt.

Ajo vdiq në shtëpi tre ditë më vonë dhe do të varroset të shtunën në Jouberton

Kategoritë
LajmeTë ndryshme