Sllovenët ndëshkuan një djalë që hëngri burek pa maskë. Burektore dëshiron të paguajë gjobën

Ushqimi i shpejtë i Ljubljana Burek Olimpija premtoi të paguante një gjobë për një person të shpërndarjes së ushqimit përmes rrjeteve sociale, i cili u gjobit me 400 euro për heqjen e maskës dhe ngrënies në një vend publik gjatë epidemisë. Sigurisht, me kusht që të provojë se ka ngrënë burekun e tyre.

“Ne jemi duke kërkuar një njeri të famshëm për shpërndarjen e ushqimit që pagoi një gjobë në Lubjanë javën e kaluar për konsumimin e ushqimit në shkallët para Kishës Françeskane. Ne synojmë ta pyesim atë se ku e bleu burekun. Nëse rezulton të jetë bureku ynë, ne jemi të gatshëm ta ndihmojmë atë të paguajë gjobën,” janë në Facebook.

Siç njoftuan dje, kërkimi deri më tani ka qenë i pasuksesshëm.

“Ne u përpoqëm të gjenim një djalë të ri që u ndëshkua për ngrënien e burekut, por fatkeqësisht pa sukses,” shkruanin ata.

Sipas mediave sllovene, i njëjti darkë, siç sugjeron emri i tij, është një nga partnerët e klubit të futbollit Olimpija, dhe këto ditë ajo premtoi një burek falas për anëtarët e ekipit kombëtar të futbollit slloven për pjesën tjetër të jetës së saj, pasi luajti një barazim me Greqinë. , arriti të vendoset në grupin më të lartë B në garën e Ligës së Kombeve.

Rasti i një personi anonim të shpërndarjes së ushqimit, i cili u gjobit me 400 euro për uljen dhe heqjen e maskës gjatë një bllokimi në qendër të Lubjanës, gjatë një pauze nga puna, që pretendohet se do të konsumonte shpejt vaktin e mëngjesit, është rritur në një ngjarje shoqërore dhe një teatër i vërtetë politik. pasi imazhi i skenës u bë viral në mediat sociale, dhe çështja u debatua nga parlamenti.

Opozita e mori çështjen si një ilustrim të pretendimeve se disa masa të marra kundër koronavirusit ishin absurde dhe të tepërta, dhe dënimi diskriminues, pasi disa politikanë u shfaqën në publik pa maska. Nga ana tjetër, policia pretendon se dënimi ishte i justifikuar ligjërisht sepse shkelësi nuk kishte veshur maskë në një hapësirë ​​të hapur publike, siç ishte përshkruar.

Kryeministri Janez Jansa shpesh thekson se atmosfera e mosbesimit ndaj lëvizjeve të qeverisë gjatë pandemisë shpesh kontribuohet nga media dhe rrjetet sociale sepse ato vënë në dyshim gjithçka, kështu që masa nuk respektohet nga rreth dhjetë përqind e popullsisë, e cila rrezikon shëndetin publik.

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet