Sëmundja e rrallë e lëkurës/ Fytyra e saj ndryshon ngjyrë shumë shpejt, gjithçka nisi me një puçërr

Nancy Morel 19 vjeçe nga Buckinghamshire vuan nga një sëmundje misterioze e lëkurës.

Filloi me njolla të padëmshme dhe përfundoi me njolla blu-vjollcë në të gjithë trupin e saj.

Ajo ka fituar jo pak popullaritet në rrjetet sociale me këtë fenomen të panjohur.

Tanimë ka pothuajse dy milionë ndjekës në TikTok.

Sëmundja misterioze e lëkurës së Nancy Morel filloi gjashtë vjet më parë me një puçërr.

Pas kësaj ishin vetëm disa mavijosje. Por kur Nancy arriti pubertetin, shpërthimet u përkeqësuan.

“Isha në shkollë dhe buza ime u fry në mënyrë të paqartë” thotë ajo në videot e saj në Tiktok.

Mjekët ishin në gjendje të përjashtonin një reaksion alergjik.

Por kjo ishte gjithçka që ata mund të bënin për të.

Ndërkohë, njolla e lëkurës po përhapet në të gjithë trupin e saj, mjekët janë në humbje.

“Nuk mund të bëj shumë. Asgjë nuk funksionon në të vërtetë”, thotë Morel.

Deri më sot, ajo nuk e di se çfarë i shkakton shpërthimet e saj.

Edhe pas disa biopsive të lëkurës, mjekët nuk kanë arritur në asnjë përfundim.

“Për shkak se nuk e kemi idenë se çfarë e shkakton atë, unë mund të kaloj një vit pa një shpërthim ose një vit me një shpërthim, është shumë ndryshe”.

19-vjeçarja e ka torturuar veten me vizita në spital gjatë pesë viteve të fundit por kjo tashmë ka marrë fund.

Ajo e pranon gjendjen e saj të lëkurës dhe dëshiron t’u tregojë të tjerëve se mund të jeni të sigurt me çdo pamje.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme