Refuzoi Bayernin, transferohet gjatë verës në Real

Me sa duket, përfaqësuesi i Austrisë, David Alaba, do të vazhdojë karrierën e tij në radhët e Realit.

Sipas mediave në Spanjë, ai refuzoi të zgjasë kontratën me kampionin e Gjermanisë, Bayern Munih.

Gjermanët i ofruan një pagë javore prej 200,000 euro, por Alaba mendoi se ishte koha për të ndryshuar mjedisin, kështu që si një futbollist i lirë, ai ka shumë të ngjarë të largohet nga Munihu në qershor.

“Marka” raporton se është arritur një marrëveshje verbale mes dy palëve dhe se ai do të nënshkruajë një kontratë katër-vjeçare për dhjetë milionë euro në sezon.

Manchester United ishte gjithashtu i interesuar për lojtarin, por i cili hoqi dorë më herët, duke besuar se kërkesat e lojtarëve dhe Bayern ishin shumë të larta.

Reali dëshiron të merr një lojtar me përvojë, i cili mund të luajë mirë si mbrojtës i majtë dhe mbrojtës qendror.

Alaba ka qenë në Bayern që kur ishte 16-vjeç, luajti 404 ndeshje për bavarezët dhe shënoi 32 gola.

Kategoritë
Sport