Peshkopi që i shërbeu liturgjinë Patriarkut Irinej u shtrua në spital për shkak të koronavirusit

Dje, Peshkopi i Krushevacit, David, shërbeu funeralin dhe liturgjinë për Patriarkun e ndjerë Irinej, dhe natën e kaluar ai u shtrua në spital për shkak të një infeksioni koronavirus. Kjo do të thoshte që ky peshkop i infektuar të merrte pjesë në varrim.

Ai u testua për koronavirus pas funeralit dhe rezultati ishte pozitiv, raportojnë mediat serbe, dhe natën e kaluar ai u shtrua në spital në spitalin “Dragisha Mishoviç” për shkak të kollës dhe pneumonisë së mundshme.

Megjithëse kisha bëri thirrje për respektimin e masave epidemiologjike, ky peshkop dhe anëtar i Sinodit të Kishës Ortodokse Serbe duket se ka vendosur të vijë në varrimin e patriarkut, pavarësisht nga fakti se ai nuk ndihet mirë. Përdoruesit e rrjeteve sociale gjithashtu vunë re se ai ishte me shëndet të dobët në funeral, të cilin ata e komentuan pasi u njoftua se peshkopi ishte i shtruar në spital.

Pasi u shfaqën simptomat, Peshkopi David u testua në Prill, por gjetja e tij e dytë ishte negative, dhe tani mjekët kanë konfirmuar se ai ishte shtruar në spital për shkak të një infeksioni koronavirus.

Koronavirusi është arsyeja për vdekjen e pesë klerikëve të Kishës Ortodokse Serbe, midis të cilëve është kreu i Kishës dhe udhëheqësi i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Metropoliti Amfilohije, varrimi i të cilit u shërbeu nga Patriarku Irinej. Përveç dy prej tyre, ipeshkvi i Valjevës, Milutin, murgesha Nina dhe peshkopi i shkarkuar Artemije gjithashtu ndërruan jetë.

Kategoritë
LajmeRajoni