Peshëngritësi legjendar turk Süleymanoğlu përkujtohet në përvjetorin e vdekjes

Süleymanoğlu bëri historinë duke fituar medaljen e artë në tri Lojëra Olimpike të njëpasnjëshme: Seul (1988), Barcelona (1992) dhe Atlanta (1996).

Legjenda turke e peshëngritjes Naim Süleymanoğlu u përkujtua sot gjatë një ceremonie në varrin e tij me rastin e përvjetorit të tretë të vdekjes, raporton Anadolu Agency (AA).

Anëtarët e familjes, presidenti i Federatës Turke të Peshëngritjes Tamer Taşpınar, anëtarët e bordit dhe trajnerë morën pjesë në ceremoni në Varrezat e Edirnekapisë në Stamboll.

I lindur në Bullgari, Süleymanoğlu vdiq nga dështimi i mëlçisë në moshën 50-vjeçare pasi u shtrua në një spital në Stamboll për një transplant të mëlçisë më 6 tetor 2017.

Süleymanoğlu bëri historinë duke fituar medaljen e artë në tri Lojëra Olimpike të njëpasnjëshme: Seul (1988), Barcelona (1992) dhe Atlanta (1996).

Ai u emërua gjithashtu si atleti më i mirë në planet nga Komisioni Mediatik i Federatës Ndërkombëtare të Peshëngritjes në vitin 1992.

Kategoritë
Sport

Të ngjajshmet