Paolo Casarin: Maradona ishte njeri i drejtë më tregoi për golin nga dora e Zotit

Ndoshta ndeshja më e diskutueshme në historinë e Kupave të Botës u luajt në çerekfinale në Meksikë në 1986.

Argjentina dhe Anglia luajtën atëherë, dhe Diego Maradona shënoi dy nga golat më të famshëm në histori në vetëm katër minuta. I pari u shënua nga dora e Zotit, natyrisht, kjo ishte një mashtrim, por ai u njoh.

I dyti u shpall qëllimi i shekullit. Goli i nderuar i Lineker vetëm zbuti disfatën e anglezëve. Argjentina më vonë u bë kampione, por edhe 34 vjet më vonë, historitë për atë lojë nuk ndalen.

 

Arbitri legjendar italian Paolo Casarin ishte atë ditë në stadiumin Azteca dhe ai i tha Sky Sport se Maradona iu afrua pas ndeshjes dhe zbuloi pse duhej të shënonte golin e shekullit kur ai kaloi më shumë se të gjithë kundërshtarët së bashku me portierin Shilton.

“Unë kam për të thënë diçka për Diego. Pas ndeshjes që e pashë, ai erdhi tek unë dhe ai vetëm tha,” Unë duhej të shënoja një gol si ai sepse i pari ishte i parregullt. Unë u emocionova. Ishte Diego, Diego i vërtetë “, tha Casarin. .

Kategoritë
Sport