Numri rekord i vdekjeve në Kroaci: Më shumë se 40, të infektuar më shumë se 2,500

Në Kroaci, u regjistruan 2.543 njerëz të sapo infektuar dhe 42 njerëz vdiqën.

Janë 1,396 pacientë në trajtim spitalor, nga të cilët 145 pacientë janë në aparate për frymëmarrje, njoftoi Selia Kombëtare e Mbrojtjes Civile, raporton Jutranji list.

Që kur u regjistrua rasti i parë i infeksionit në Kroaci, një total prej 67,247 njerëz të infektuar me koronavirus janë regjistruar deri më sot, nga të cilët 794 kanë vdekur, dhe një total prej 50,775 njerëz janë shëruar, nga të cilët 2,365 në 24 orët e fundit.

Tani janë 31,427 njerëz në vet-izolim.

Deri më tani, një total prej 559,016 njerëz janë testuar, nga të cilët 8,787 në 24 orët e fundit, përfundoi deklarata.

Numri i të vdekurve po rritet. Ishte 34 të Premten dhe 35 të Shtunën.

Dje, shkencëtari Ivan Đikić i bëri thirrje qeverisë që të sjellë masa më vendimtare dhe konkrete. Ai gjithashtu tha se duhet të shikojmë vendet që janë më të suksesshme në luftën kundër koronavirusit.

“Në Kroaci, ne kemi 530 përqind ose 5.3 herë më shumë vdekje në vjeshtë sesa në të njëjtën kohë në pranverë. Ky është një alarm i shprehur për çdo qeveri serioze “, tha ai, duke shtuar se kjo është arsyeja pse duhet të futen masat e duhura.

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet