Në ndeshjen Napoli-Rijeka u këndua për legjendarin Maradona

NAPOLI, klubi i jetës së Diego Maradona, luajti ndeshjen e saj të parë vetëm një ditë pas vdekjes së tij. Rijeka erdhi në “qytetin më të trishtuar në botë”, i cili do të vajtojë për shumë kohë shenjtorin e tij, për ndeshjen e Europa League.

Ndërsa në stadiumin San Paolo, i cili do të riemërtohet për nder të Maradona, ndeshja Napoli – Rijeka (2: 0) u luajt pa spektatorë për shkak të pandemisë, mijëra tifozë të Maradona u mblodhën rreth stadiumit për të festuar

Përmes zjarreve dhe tymit të qindra mjeteve piroteknike, ata kënduan “Ho visto Maradona” (Unë pashë Maradona) këngën më të famshme për një gjigant të adhuruar.

Ajo u bë e famshme globalisht në vitin 1987 kur lojtarët e Napolit e kënduan atë në dhomat e zhveshjes për nder të atij që u solli atyre Skudeton e tyre të parë.

Kategoritë
Sport