Loja më e keqe në karrierën e portierit më të mirë në botë

MANUEL NEUER, në vitin e tij të 34-të dhe të 754-të në një karrierë të pasur, përjetoi për herë të parë një debacle të bujshme për portierin më të mirë në botë dhe portierin e një prej ekipeve kombëtare më të forta në botë.

Në ndeshjen e raundit të fundit të klasit elitar të Ligës së Kombeve, Spanja mundi Gjermaninë 6: 0. Kështu, ajo shkaktoi një nga disfatat më të rënda në histori, dhe portierin e saj legjendar një përmbytje të paparë.

Neuer, një njeri kryesor në shkatërrimet e Bayernit në Gjermani dhe Evropë dhe portieri më i mirë i Kupës së Botës 2014 ku Elf fitoi titullin, pësoi gjashtë gola për herë të parë.

Është një përmbytje e paharrueshme për çdo portier, dhe posaçërisht për Neuer, i cili është fituesi aktual i çmimit për portierin më të mirë në Ligën e Kampionëve, katër herë portieri më i mirë në botë sipas IFFHS dhe pesë herë i emëruar portieri i UEFA-s i vitit.

Kategoritë
Sport

Të ngjajshmet