Kryebashkiaku izraelit ndalon palestinezët të hipin në autobusë

Kryetari i bashkisë së Beitar Illita, një qytet në Bregun Perëndimor të pushtuar, Meir Rubenstein urdhëroi në mënyrë të diskutueshme të hënën që të ndalonte pasagjerët arabë nga të gjithë autobusët në vendbanim, përfshirë ata që mbanin etiketa identifikimi izraelit.

“I bëra thirrje [ministrit të Transportit] Miri Regev që të ndalojë këtë fenomen të hyrjes së palestinezëve në autobusë, duke shmangur pikat e kontrollit,” i tha ai Radio Kol Hai të dielën, duke shtuar se ai u kishte thënë kompanive lokale të sigurisë që të kontrollonin autobusët që hynin në vendbanim.

Na gjuajnë me gurë natën”, u ankua kryebashkiaku. “Gjatë ditës disa banorë dalin dhe i mbështesin financiarisht. Rubenstein u intervistua pas arrestimit të një të dyshuari që vendosi një mjet shpërthyes në një autobus në vendbanim së bashku me katër të tjerë që mund ta kenë ndihmuar atë në një bastisje të natës në fshatin Battir të Bregut Perëndimor të shtunën.

Rubenstein u citua të hënën nga gazetarja e pavarur Yedidya Epstein të ketë thënë: “Kam urdhëruar që pasagjerët arabë të zbresin nga autobusi edhe nëse kanë një kartë identiteti blu. Policia mund të më marrë në pyetje nëse dëshiron.”

Komuna më vonë dërgoi një deklaratë duke shpjeguar se kryetari mendonte se ndalimi i autobusëve zbatohej vetëm për banorët palestinezë të Bregut Perëndimor, jo për izraelitët që mbanin karta identiteti blu.

Më vonë në intervistën e tij me Kol Hai, kryebashkiaku i Beitar Illita u mburr se ai “personalisht i shikonte” kontrollet e autobusit teksa merreshin tre palestinezët. “Ata më bërtitën për shkak të vonesës së [autobusit]…Do të ketë ankesa pavarësisht se çfarë bëjnë.”

Rubenstein, i cili ka shërbyer si kryebashkiak i Beitar Illit që nga viti 2007, u arrestua në vitin 2021 me dyshimin se ishte i lidhur me zhdukjen e Nissim Shitrit në 1986 dhe vrasjen e Avraham Edri në 1990.

Kategoritë
BotaLajme