I zhgënjyer Dodik pranoi humbjen në Banja Luka

Kreu i SNSD Milorad Dodik pranoi humbjen në Banja Luka dhe tha se nuk ishte i kënaqur me rezultatet e zgjedhjeve në atë qytet, raporton Klix.

“Unë nuk jam i lumtur dhe i trishtuar që kemi humbur Banja Luka. Igor Radojicic bëri një punë të mirë, ai është një nga kryetarët më të suksesshëm që Banja Luka ka pasur ndonjëherë dhe ai është një nga stafet tona më të suksesshme dhe unë nuk jam aspak i kënaqur me faktin që kemi humbur Banja Luka “, Dodik filloi fjalimin e tij mbi rezultatet e zgjedhjeve në Republika Srpska.

Duke folur për qendrën administrative të RS, ai shtoi se ai respekton zgjedhjet demokratike, por që ai beson se zgjedhjet janë një gabim i madh sepse Radojiçiç i dha shumë atij qyteti.

“Ne besojmë se humbja mund të jetë një mundësi, humbja mund të jetë gjithashtu një kurth dhe nuk e di se si fituesi i Banja Luka do ta shmangë atë,” tha Dodik.

Ai thotë se me partnerët e tij të koalicionit, SNSD do të vazhdojë të përhapë të njëjtën politikë, por duket se ai nuk është shumë i kënaqur me koalicionin e nëntë partive në RS.

“Ne jemi të zhgënjyer me faktin se partnerët tanë të koalicionit nuk luajtën shumë saktë. Dikush këtu ishte hipokrit kur nënshkroi marrëveshjen e nëntë partive politike,” tha Dodik.

Ai gjithashtu tha që SNSD mori tre qytete që nuk i kishte deri më tani (Prijedor, Doboj, Sarajeva Lindore), por gjithashtu komuna të shumta.

“Numri ynë i votave duke parë partinë do të jetë më i lartë se në zgjedhjet në 2018. SNSD po tregon një rezultat më të mirë se më parë,” tha ai.

Milorad Dodik shprehu keqardhje që Mićo Mićić nuk fitoi përsëri pozitën e kryetarit, duke thënë se ai e meritonte fitoren.

Që nga nesër, Dodik njoftoi një rindërtim brenda partisë. Ai tha se do të ulej në krye të Bordit të Qytetit të Banja Luka dhe do të fillonte menjëherë përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme.

“Ne nuk po heqim dorë nga Igor, por Banja Luka e dha atë, gjë që nuk është e drejtë për një njeri që dha shumë për qytetin,” tha Dodik.

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet