Erdogan: Paralajmërojmë Greqinë të qëndrojë larg ëndrrave dhe veprimeve që sjellin keqardhje

Presidenti Recep Tayyip Erdogan paralajmëroi Greqinë duke thënë: “Ne paralajmërojmë Greqinë për të ardhur në vete dhe të qëndrojë larg ëndrrave dhe veprimeve që do të sjellin keqardhje, ashtu si një shekull më parë”.

Erdogan foli në Ditën e Vëzhguesit të Shquar të Stërvitjes Efes-2022 të mbajtur në nënprefekturën Seferihisar të Izmirit.

“Hap pas hapi, ne po zbatojmë vendosmërinë tonë për të siguruar kufijtë tanë me një vijë sigurie 30 kilometra të thellë”, tha Presidenti Erdogan.

“Ne nuk do të lejojmë krijimin e korridoreve të terrorit në fund të kufijve të vendit tonë dhe për këtë arsye do të plotësojmë patjetër pjesët që mungojnë të linjës sonë të sigurisë”, bëri të ditur ai.

“I bëjmë thirrje Greqisë të ndalojë armatosjen e ishujve me status joushtarak dhe të veprojë në përputhje me marrëveshjet ndërkombëtare”, shtoi kreu i shtetit turk, ndërsa vijoi me këto fjalë: “Zoti (kryeministri grek Kyriakos) Mitsotakis me siguri po bën zbarkime turistike në ishuj. Nuk mund të arrish askund me këtë. Turqia nuk shkel të drejtat dhe ligjet e askujt, por nuk i lejon askujt që të shkel të drejtat dhe ligjet e saj. E paralajmërojmë Greqinë të vijë në vete dhe të qëndrojë larg ëndrrave dhe veprimeve që do të sjellin keqardhje, ashtu si një shekull më parë. Turqia nuk do të heqë dorë nga të drejtat e saj në Egje dhe nuk do të ngurrojë të përdorë fuqitë e njohura nga marrëveshjet ndërkombëtare për armatimin e ishujve”.

Pjesa e dytë e aktiviteteve të stërvitjes “Efes-2022” “Dita e Vëzhguesve të Shquar” filloi me pjesëmarrjen e Presidentit Recep Tayyip Erdogan dhe mbahet në zonën e ushtrimeve të qitjes në Doganbey.

Aktivitetet e mëngjesit, të cilat u ndoqën nga Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar me ministrat e Mbrojtjes dhe shefat e shtabit të më shumë se 10 vendeve, si dhe niveli komandues i Forcave të Armatosura Turke përfunduan me objektivat e goditura me saktësi të plotë.

Pjesa e dytë e aktiviteteve të ditës së vëzhguesve të shquar nisi pasi Presidenti Erdogan erdhi në zonën e stërvitjes.

Erdogan, i cili kishte veshur një pallto blu me një “fanellë presidenciale” dhe një kapele me fjalët “Efes 2022” të shkruara mbi të, bisedoi për një kohë me ministrat e Mbrojtjes dhe shefat e shtabit që ndoqën stërvitjen.

Pas informimit të komandantit të Forcave Tokësore, gjeneral Musa Avsever për stërvitjen, objektivat nisën të goditeshin nga elementë të Forcave të Armatosura Turke në kuadër të stërvitjes.

Stërvitja “Efes-2022” realizohet me pjesëmarrjen e Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare, Shtabit të Përgjithshëm, Forcave Tokësore, Detare dhe Ajrore, Komandës së Përgjithshme të Xhandarmërisë, Komandës së Rojës Bregdetare, së bashku me institucionet dhe organizatat publike civile dhe mysafirëve nga SHBA, Gjermania, Shqipëria, Australia, Azerbajxhani, Bahrejni, Bangladeshi, Bosnjë-Hercegovina, Burkina Faso, Çekia, Etiopia, Franca, Gambia, Gjeorgjia, Iraku, Anglia, Italia, Kameruni, Katari, Kazakistani, Kirgizia, Republika e Koresë, Kosova, Kuvajti, Maqedonia e Veriut, Letonia, Libia.

Në stërvitje marrin pjesë rreth 11 mijë personel, 1.100 prej të cilëve janë të huaj, si dhe trupa dhe elementë të caktuar nga Hungaria, Malajzia, Mongolia, Nigeria, Uzbekistani, Pakistani, Ruanda, Sllovakia, Somalia dhe Jordania.

Në stërvitjen, e cila synon të përmirësojë aftësitë ushtarake të shtabit dhe njësive të përbashkëta të formuara me elementët e vendeve pjesëmarrëse në operacionin e kombinuar dhe të përbashkët për të mbuluar të gjitha detyrat që do të jepen dhe për të ruajtur nivelin e gatishmërisë luftarake, është shfrytëzuar skenari i Operacionit të Kombeve të Bashkuara për Mbështetjen e Paqes.

Aktivitetet e natës të stërvitjes Efes 2022 u zhvilluan dje.

Kategoritë
BotaLajme