Ish-gruaja e Michael Jackson fajëson veten për vdekjen e tij

Debbie Rowe, ish-bashkëshortja e mbretit të ndjerë të popit, Michael Jackson, ka zbuluar se ndihet pjesërisht fajtore për vdekjen e profilit të lartë të këngëtarit 13 vjet më parë.

Në një intervistë të re, Debbie, 63, shpërtheu në lot, ndërsa zbuloi se i vjen keq që nuk “bëri më shumë” për të ndihmuar Jackson kur ai u bë i varur nga qetësuesit.

“Duhet të kisha bërë diçka dhe nuk e bëra. Ka shumë njerëz që kanë vdekur nga varësia, dhe në një farë mënyre unë kam qenë pjesë e saj,” zbuloi Debbie.

Jackson vdiq në vitin 2009 në moshën 50 vjeçare dhe u gjet në shtëpinë e tij pas arrestit kardiak të shkaktuar nga një mbidozë e qetësuesve. Mjeku i tij në atë kohë, Conrad Murray, u arrestua për vrasje.

Debbie, e cila me profesion është infermiere, ishte asistente e dermatologut të ndjerë Arnold Klein, i cili shpërndante qetësues kundër dhimbjeve pas Botox-it dhe mbushës rrudhash për të famshëm. Ajo dhe Jackson u martuan në një ceremoni të fshehtë në vitin 1996 në Sydney, dhe Debbie ishte gjithashtu një nënë surrogate e dy fëmijëve më të mëdhenj të këngëtarit, Prince dhe Paris. Çifti u divorcua tre vjet më vonë.

“Në thelb isha po aq fajtore sa Klein dhe më vjen shumë keq që isha pjesë e saj”, tha Debbie, e cila madje shpërtheu në lot.

Ata që janë afër çështjes thonë se ka mjekë të tjerë përveç Murray, të cilët duhet të ishin shpallur fajtorë për lejimin e Jackson të arrinte nivelin e varësisë në të cilën ishte kur vdiq.

Vetë Murray deklaroi se përvoja e tij ishte shumë pikëlluese pasi ai u shkatërrua nga pikëllimi dhe dhimbja në burg midis vdekjes së Michael dhe gjyqit të tij.

“Unë gjithmonë do ta dua Michael,” tha ai, pavarësisht faktit, nënvizon ai, se ai beson se ishte gabim që ai të “merrte” kaq shumë faj për vdekjen e legjendës. Ai gjithashtu pohoi se ishte “manipuluar” nga ylli, i cili asnjëherë nuk ia përmendi se ajo vuante nga varësia.

Kirurgu i zemrës u lirua nga burgu në vitin 2013 pasi kreu gjysmën e një dënimi katërvjeçar për vrasje nga pakujdesia. Ai filloi të punonte për Jackson në vitin 2006 dhe natën që vdiq, i dha ilaçe për ta ndihmuar të flinte.

Ndërkohë, detektivi i policisë së Los Anxhelosit, Orlando Martinez, pranoi se ishte “e pabesueshme” që Michael Jackson të mos kishte vdekur më herët, për shkak të përdorimit të vazhdueshëm të anestezisë.

“Unë me të vërtetë besoj se kjo vdekje ishte e pashmangshme. Michael duhej të merrte atë që donte. Nëse i thoshin jo, ai do të kishte gjetur dikë që ta bënte atë për të. Ka shumë njerëz që janë fajtorë dhe nuk janë mbajtur kurrë përgjegjës për vdekjen e tij. “, tha Martinez në një intervistë.

Të gjitha bisedat dhe intervistat do të shfaqen në dokumentarin e ri “Who Really Killed Michael Jackson” i cili duhet të mbërrijë së shpejti në Fox.

Kategoritë
Të ndryshme