“Është ndryshe nga zhvendosjet e mëparshme”: Banorët e Gazës kërkojnë strehim ndërsa eksodi i Khan Younis vazhdon

Dhjetëra mijëra palestinezë po kërkojnë strehim dhe një vend të sigurt, ndërsa eksodi nga qyteti i dytë i Gazës, Khan Younis, vazhdon – në përgjigje të urdhrave të evakuimit ushtarak izraelit.

OKB vlerëson se 250,000 njerëz në pjesët lindore të qytetit janë prekur nga urdhrat e lëshuara të hënën, të cilat theksojnë se forcat izraelite janë vendosur të rihyjnë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Raportet thonë se një sulm ajror izraelit të martën vrau 12 palestinezë në një zonë humanitare të caktuar nga Izraeli, në të cilën njerëzve u është thënë të iknin.

Një spital i madh në Khan Younis gjithashtu tani qëndron bosh, pasi të gjithë pacientët dhe personeli mjekësor u larguan.

Pjesa më e madhe e qytetit u shkatërrua në një ofensivë të gjatë izraelite në fillim të këtij viti, por një numër i madh palestinezësh ishin zhvendosur atje për t’i shpëtuar një operacioni tjetër izraelit në Rafah aty pranë.

Shpërthime, granatime dhe të shtëna me armë u dëgjuan gjithashtu në të gjithë qytetin e Gazës të mërkurën, ndërsa forcat izraelite vazhdojnë të luftojnë Hamasin dhe grupet e tjera të armatosura në distriktin lindor Shejaiya për të shtatën ditë.

Ushtria izraelite nisi një fushatë në Gaza për të shkatërruar Hamasin në përgjigje të një sulmi të paprecedentë në Izraelin jugor më 7 tetor, gjatë të cilit rreth 1200 njerëz u vranë dhe 251 të tjerë u morën peng.

Më shumë se 37,950 njerëz janë vrarë në Gaza që atëherë, sipas ministrisë së shëndetësisë të territorit të Hamasit.

Duke folur nga kampi i refugjatëve Nuseirat në Gazën qendrore, Louise Waterridge e agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë (Unrwa) i tha BBC-së se stafi i saj në terren kishte vëzhguar lëvizjen “shumë kaotike” të civilëve nga Khan Younis lindor.

“Është ndryshe nga zhvendosjet e mëparshme, kur kemi parë kamionë dhe automjete të ngarkuara”, citohet të ketë thënë ajo.

“Ka automjete të kufizuara në dispozicion, ka karburant në sasi të kufizuar, rrugët janë kaq të rrezikshme, situata është kaq e pasigurt. Njerëzit janë me të vërtetë në këtë fazë duke marrë me vete atë që munden të mbajnë në duar dhe duke lëvizur. Është shkatërruese”.

Ndërsa Marwan, një baba i katër fëmijëve që ka një grua shtatzënë, i tha BBC-së se familjes së tij iu deshën tri orë për të udhëtuar rreth 7 km (4 milje) me një karrocë të tërhequr nga gomari nga Khan Younis në al-Mawasi

Kategoritë
BotaLajme