Duan një muaj të qetë të Ramazanit: Negociatat e reja palestinezo-izraelite në Egjipt sot

Egjipti do të presë sot zyrtarë izraelitë dhe palestinezë në qytetin turistik të Sharm el-Sheikh, në një përpjekje, të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara dhe Jordania, për të qetësuar një valë dhune në Bregun Perëndimor përpara muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit.

Takimi pesëpalësh pason një takim të ndërmjetësuar nga SHBA në Jordani më 26 shkurt, i pari i këtij lloji në vite, i cili siguroi zotimet izraelite dhe palestineze për të de-përshkallëzuar, por u kërcënua nga të dyja palët dhe nuk arriti të ndalte dhunën.

Takimi në Sharm el-Sheikh “synon të mbështesë dialogun midis palëve palestineze dhe izraelite për të ndaluar veprimet e njëanshme dhe përshkallëzimin, për t’i dhënë fund ciklit aktual të dhunës dhe për të arritur paqen”, tha Ministria e Jashtme egjiptiane. Kjo mund të “lehtësojë krijimin e një klime të favorshme për vazhdimin e procesit të paqes”, shtoi ai.

Palestinezët synojnë të krijojnë një shtet të pavarur në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës me Jerusalemin Lindor si kryeqytet, territore të pushtuara nga Izraeli në luftën e vitit 1967. Por bisedimet e paqes kanë ngecur që nga viti 2014 dhe palestinezët thonë se zgjerimi i vendbanimeve hebraike ka minuar shanset për të krijuar një shtet të qëndrueshëm.

Muaji i agjërimit të Ramazanit fillon në fund të marsit. Në vitet e mëparshme, përleshjet shpërthyen midis policisë izraelite dhe palestinezëve rreth xhamisë Al Aksa të Jerusalemit gjatë Ramazanit, i cili këtë vit përkon me Pashkën hebraike dhe Pashkët e krishterë.

Kategoritë
BotaLajme