Ushtria izraelite bastis qytetet palestineze në Bregun Perëndimor të pushtuar

Gjatë bastisjes, sipas dëshmitarëve okularë, ushtarët u përleshën me palestinezët, shkatërruan pronat dhe kryen arrestime

Ushtria izraelite bastisi sot qytete dhe qyteza në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke arrestuar palestinezë dhe duke shkatërruar prona.

Dëshmitarët okularë thanë për Anadolu se ushtria izraelite bastisi qytetin e Ramallahut në veri të Bregut Perëndimor dhe u përlesh me palestinezët.

Ata thanë se ushtria izraelite përdori plumba metalikë dhe bomba me gaz lotsjellës, gjë që çoi në asfiksi te një numër i palestinezëve.

Dëshmitarët theksuan gjithashtu se ushtria arrestoi dy palestinezë nga qyteti përpara tërheqjes.

Ushtria izraelite gjithashtu bastisi qytetin Tulkarm në veri të Bregut Perëndimor dhe arrestoi katër vëllezër nga qyteti përpara se të tërhiqej.

Dëshmitarët raportuan se përleshje shpërthyen midis dhjetëra palestinezëve dhe ushtrisë izraelite, e cila përdori plumba të vërtetë.

Ushtria bastisi gjithashtu një numër qytetesh në provincat e Nablusit, Betlehemit dhe El-Halilit (Hebron) sot në mëngjes, sipas dëshmitarëve okularë.

Gjatë viteve të fundit, ushtria izraelite ka kryer bastisje të rregullta në Bregun Perëndimor, të cilat janë përshkallëzuar me fillimin e luftës në Gaza më 7 tetor 2023. Palestinezët gjithashtu janë sulmuar dhunshëm nga kolonët e paligjshëm izraelitë.

Të paktën 553 palestinezë, përfshirë 133 fëmijë, janë vrarë që atëherë dhe rreth 5.300 të tjerë janë plagosur nga zjarri i ushtrisë izraelite në territorin e pushtuar, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Kategoritë
BotaLajme