Udhëheqësit e BE-së do të bien dakord për postet kryesore pavarësisht pakënaqësisë së Melonit

Udhëheqësit evropianë do të shpallin zgjedhjet e tyre për postet kryesore në krye të BE-së në një samit dy-ditor në Bruksel, ku presidentja aktuale e Komisionit Ursula von der Leyen do të emërohet për një mandat të dytë.

Në samit po merr pjesë edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili falënderoi liderët e BE-së për hapjen e negociatave të anëtarësimit me vendin e tij në fillim të kësaj jave.

Tema të tjera në axhendë përfshijnë sigurinë dhe mbrojtjen, me liderët nga Polonia dhe Balltiku që i kërkojnë BE-së fonde për të ndërtuar një linjë mbrojtëse përgjatë kufirit të tyre me Rusinë.

Në fillim të kësaj jave, u duk se gjashtë liderë të BE-së kishin arritur një konsensus mbi emrat që do të parashtroheshin – secili prej tyre vjen nga një nga tre partitë që dominojnë Parlamentin Evropian.

Ata janë:

  1. Ursula von der Leyen , nga Partia Popullore Evropiane (EPP) e qendrës së djathtë, për një mandat të dytë si Presidente e Komisionit Evropian
  2. Ish-kryeministri portugez António Costa i Socialistëve dhe Demokratëve (S&D) për president të Këshillit Evropian
  3. Kryeministrja estoneze Kaja Kallas e qendrës Renew Europe për rolin e përfaqësueses së lartë të politikës së jashtme të BE-së

Gjashtë liderët e BE-së që negociuan emrat gjithashtu përfaqësojnë secili EPP, S&D ose Renew.

Ata ishin Kyriakos Mitsotakis i Greqisë, Donald Tusk i Polonisë për EPP-në, Pedro Sánchez i Spanjës dhe Olaf Scholz i Gjermanisë për socialistët dhe Emmanuel Macron i Francës dhe Mark Rutte i Holandës për Renew.

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni, e cila kryeson bllokun e krahut të djathtë të Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë (ECR), nuk u përfshi në bisedime – pavarësisht faktit se ECR e ka zhvendosur Renew si grupin e tretë më të madh në Parlamentin Evropian pas zgjedhjeve evropiane. në fillim të këtij muaji, shkruan BBC, përcjell portali rtv21.tv

Duke iu drejtuar parlamentit italian të mërkurën, zonja Meloni tha me zemërim se votuesit evropianë i kishin kërkuar BE-së të “marrë një rrugë të ndryshme nga ajo në të cilën ka udhëtuar deri tani”.

Pa përmendur emra, ajo kritikoi “ata që argumentojnë se qytetarët nuk janë mjaft të pjekur për të marrë vendime të caktuara dhe [që besojnë] se oligarkia është në thelb forma e vetme e pranueshme e demokracisë”.

Në fillim të kësaj jave, Hungaria Viktor Orban shprehu gjithashtu pakënaqësinë e tij te liderët e tjerë të BE-së.

Duke shkruar në X, Z. Orban tha se marrëveshja midis EPP, S&D dhe liberalëve “u kundërvihej gjithçkaje mbi të cilën bazohej BE”.

“Në vend të përfshirjes, ajo mbjell farat e ndarjes,” tha Orban, duke shtuar se zyrtarët e lartë të BE-së duhet të përfaqësojnë “çdo shtet anëtar, jo vetëm të majtët dhe liberalët!”

Të enjten në mëngjes, aleatët e zonjës Meloni u thanë gazetarëve në Bruksel se ajo ende nuk kishte vendosur nëse do të mbështeste ekipin e ri drejtues.

Megjithatë, edhe me mbështetjen e mundshme të z. Orban, zonja Meloni nuk do të kishte fuqinë për të vënë veton mbi nominimet e vendeve kryesore të punës, pasi një gjë e tillë do të kërkonte pjesëmarrjen e shumicës së liderëve të BE-së.

Por zonja Meloni ka fituar një status të spikatur mes të djathtëve evropianë dhe zonja von der Leyen nuk ka gjasa të dëshirojë ta antagonizojë atë në fillimin e një mandati të dytë.

Përpara samitit, anëtarët e grupit PPE të zonjës von der Leyen dhanë një ton pajtues, me kryeministrin e Polonisë Donald Tusk duke u thënë gazetarëve: “Nuk është Evropa pa Italinë dhe nuk ka vendim pa Kryeministrin Meloni, është e qartë”.

Gjithashtu mendohet se Italisë do t’i ofrohet një detyrë e lartë në komisionin e ardhshëm në këmbim të një miratimi në samitin e sotëm. Çdo shtet anëtar i BE-së merr një komisioner, por disa – si ekonomia apo portofolet e konkurrencës – janë më të lakmuarit.

Në një letër drejtuar liderëve të BE-së në prag të samitit të Brukselit, zonja von der Leyen premtoi gjithashtu se do të bëjë më shumë për të adresuar migracionin e paligjshëm, i cili është një nga shqetësimet kryesore të zonjës Meloni.

Nëse ajo nominohet zyrtarisht si kandidatja e zgjedhur e liderëve të BE-së për presidencën e Komisionit Evropian, zonja von der Leyen më pas do të duhet të miratohet nga shumica e anëtarëve të Parlamentit Evropian në një seancë që ka të ngjarë të zhvillohet në mes të korrik.

Zonja von der Leyen do të mbështetet nga 190 anëtarët e grupit të saj EPP, por asaj do t’i duhet gjithashtu të sigurojë mbështetje nga grupet e tjera politike për të siguruar një shumicë prej 361.

Kategoritë
BotaLajme