Türkiye, Bayraktar TB3 arrin lartësi prej 11 kilometrash me motorin e prodhimit vendas

Bayraktar TB3 është i pajisur me motorin PD-170 të zhvilluar brenda Türkiyes, nga prodhuesi turk i motorëve të hapësirës ajrore Tusaş Engine Industries (TEI).

Aeroplani luftarak pa pilot Bayraktar TB3, i zhvilluar nga kompania turke e mbrojtjes Baykar me motor vendas, arriti një lartësi prej 11 kilometrash, raporton Anadolu.

Baykar njoftoi se TB3 arriti këtë sukses të ri, duke arritur lartësinë e tij më të lartë ndonjëherë si pjesë e identifikimit të sistemit në lartësi të madhe dhe testeve të performancës.

Bayraktar TB3 është i pajisur me motorin PD-170 të zhvilluar brenda Türkiyes, nga prodhuesi turk i motorëve të hapësirës ajrore Tusaş Engine Industries (TEI).

Performanca e dronit i përafrohet rekordit të lartësisë prej 13,7 kilometrash të mbajtur nga Bayraktar AKINCI, i prodhuar nga Baykar.

Platforma nga e cila u ngrit Bayraktar TB3 gjatë provave imiton kushtet në kuvertën e TCG Anadolu, anijes sulmuese amfibe të Marinës Turke, ku pritet të vendoset droni.

Deri më sot, TB3 ka regjistruar 445 orë dhe 3 minuta kohë fluturimi gjatë testeve.

Më 20 dhjetor 2023, droni përfundoi një fluturim 32-orësh duke mbuluar 5.700 kilometra.

I pajisur me krahë të palosshëm, Bayraktar TB3 do të bëhet UAV-ja e parë e armatosur e aftë për të operuar nga anije me pistë të shkurtër si TCG Anadolu.

Kompania planifikon të fillojë testimin në TCG Anadolu në vitin 2024, njoftoi më parë kreu i kompanisë Baykar, Selcuk Bayraktar.

Dronët turq të prodhuar nga Baykar kanë luajtur një rol të rëndësishëm në konflikte të ndryshme në mbarë botën, duke përfshirë në Ukrainë dhe Azerbajxhan, ku janë përdorur për zbulim dhe sulme precize.

Këta dronë janë vlerësuar me ndryshimin e dinamikës së luftës, duke ofruar mbështetje kritike për operacionet dhe duke demonstruar efektivitetin e sistemeve ajrore pa pilot në luftimet moderne.

Kategoritë
BotaLajme