Stoltenberg: Putin ka dështuar në qëllimin e tij, Ukraina është më afër NATO-s se kurrë

Në dy vjetorin e fillimit të pushtimit rus të Ukrainës, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Ukraina kurrë nuk ka qenë më afër anëtarësimit në NATO, dhe se presidenti rus Vladimir Putin deshi që asaj t’ia mbyllte këtë derë.

“Sot shënuam dy vjet që kur tanket ruse u futën në Ukrainë. Fillimi i luftës më të madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Më lejoni të filloj duke nderuar të gjithë ata ukrainas trima që kanë rënë ose janë plagosur në mbrojtjen e atdheut të tyre. Situata në fushën e betejës mbetet jashtëzakonisht e rëndë”, tha ai.

“Synimi i Presidentit Putin për të dominuar Ukrainën nuk ka ndryshuar. Dhe nuk ka asnjë tregues se ai po përgatitet për paqe. Por ne nuk duhet të humbasim shpresën. Ukraina ka demonstruar aftësi të jashtëzakonshme dhe vendosmëri vazhdimisht. Ukraina, nuk u shemb brenda javësh siç kishin frikë se do të ndodhte. Ju keni rimarrë gjysmën e territorit të pushtuar nga Rusia”, shtoi ai.

“Ju e keni larguar Rusinë nga pjesë të mëdha të Detit të Zi dhe u keni shkaktuar humbje të mëdha forcave ruse. Mbi të gjitha, Ukraina ruan lirinë dhe pavarësinë e saj. Kjo është bërë e mundur nga guximi dhe vendosmëria juaj. Mundësuar nga mbështetja e madhe ushtarake dhe ekonomike nga aleatët e NATO-s. Vetëm ditët dhe javët e fundit, aleatët e NATO-s kanë njoftuar paketa të reja ndihme me vlerë miliarda dollarë. Këto mbulojnë aftësi kyçe si municione artilerie, mbrojtje ajrore dhe anije luftarake. Si dhe pajisjet dhe pjesët rezervë F-16, dronët dhe pajisjet e çminimit. Më shumë mbështetje është në rrugë e sipër”, tha Stoltenberg në fjalën e tij.

Ndërkaq, duke folur për mundësinë që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, Stoltenberg tha Putin ka tentuar t’ia mbyllë derën Ukrainës për në aleancë, por se sipas tij ai ka arritur të kundërtën dhe se Ukraina është më afër se kurrë NATO-s.

“Presidenti Putin e filloi këtë luftë sepse donte të mbyllte derën e NATO-s, duke i mohuar Ukrainës të drejtën për të zgjedhur rrugën e saj. Por ai ka arritur pikërisht të kundërtën. Ukraina tani është më afër NATO-s se kurrë më parë. Ne po ndihmojmë për t’i bërë forcat tuaja gjithnjë e më të ndërveprueshme me aleatët. Së bashku do të hapim një qendër të re të përbashkët të trajnimit dhe edukimit të analizave në Poloni. Dhe ne po thellojmë lidhjet tona politike përmes Këshillit NATO-Ukrainë ku konsultohemi dhe marrim vendime së bashku. Ukraina do të anëtarësohet në NATO. Nuk është çështje nëse, por kur. Ndërsa ne ju përgatisim për atë ditë, NATO do të vazhdojë të qëndrojë me Ukrainën, për sigurinë tuaj dhe për tonën”, përfundoi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

Kategoritë
BotaLajme