Shtëpia e Bardhë me një mesazh të qartë për Izraelin: Nuk do të mbështesim operacionin në Rafah, është një fatkeqësi

SHBA paralajmëroi të enjten se një operacion ushtarak izraelit në Rafah “do të ishte një fatkeqësi” për më shumë se një milion palestinezë të zhvendosur atje.

Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti i Shtetit kanë theksuar se nuk kanë parë prova që sugjerojnë se një operacion i tillë është i pashmangshëm, por kanë paralajmëruar për pasoja të rënda humanitare nëse ndodh.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se ushtria do të përparojë në zonën afër kufirit egjiptian pasi më herët urdhëroi shumë palestinezë nga vende të tjera në enklavën bregdetare që të kërkonin strehim atje.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, u tha gazetarëve se SHBA nuk kishte parë ndonjë “plan që do të na bënte të besojmë se ata do të kryejnë ose së shpejti do të kryejnë ndonjë operacion të madh në Rafah”.

“Ka shumë njerëz të zhvendosur atje dhe ushtria izraelite ka një detyrim të veçantë gjatë kryerjes së operacioneve atje ose kudo tjetër, për të siguruar mbrojtjen e civilëve të pafajshëm, veçanërisht të civilëve të shtyrë në Gazën jugore nga operacionet më në veri,” tha Kirby.
“Pa ndonjë konsideratë të plotë të mbrojtjes së civilëve në Gaza në atë masë, operacionet ushtarake tani do të ishin një fatkeqësi për ata njerëz dhe kjo nuk është diçka që ne do ta mbështesim”, shtoi Kirby.

Komentet u bënë jehonë nga zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel, i cili tha se administrata e Biden “nuk do ta mbështeste ndërmarrjen e diçkaje të tillë pa një planifikim serioz dhe të besueshëm, pasi lidhet me mbrojtjen e civilëve në Rafah.

Netanyahu u zotua të kryejë operacione ushtarake izraelite në Rafah, duke thënë se lufta në Gaza do të vazhdojë derisa Izraeli të shpallë “fitoren totale” kundër Hamasit.

Kategoritë
BotaLajme