Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Rusia nuk ka prodhim të mjaftueshëm të municionit vendas për të përmbushur nevojat e saja, kanë thënë zyrtarët perëndimorë.

Industria ushtarake e Rusisë po lufton gjithashtu me ndikimin e sanksioneve, thanë zyrtarët, raporton skynews.

Paaftësia e rusëve për të blerë pajisje perëndimore po minon aftësinë e saj për të prodhuar sisteme të reja dhe për të riparuar të vjetrat.

“Mundësitë e prodhimit vendas të municionit të Rusisë janë aktualisht të pamjaftueshme për të plotësuar nevojat e konfliktit në Ukrainë”, thanë zyrtarët perëndimorë.

“Sanksionet po godasin rëndë kompleksin industrial ushtarak rus, duke shkaktuar vonesa të rënda dhe rritje të kostove”, shtuan ata.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit 2022 duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale.

Kategoritë
BotaLajme