Qeni meksikan Proteo vdiq duke shpëtuar njerëzit në Turqi

Ekipet e shpëtimit meksikanë janë në zi për vdekjen e një anëtari të ekipit të tyre, qenit Proteo, i cili vdiq teksa po shpëtonte njerëzit nga rrënojat. Ai dhe kolegët e tij po kërkonin rrënojat në qytetin turk Kahramanmaraş, i cili ishte epiqendra e tërmetit.

Qeni punoi me ekipin e tij dhe së bashku kërkuan rrënojat. Më pas ndodhi gjëja më e tmerrshme për çdo shpëtimtar: një pjesë e ndërtesës iu shemb dhe e varrosi. Edhe pse kolegët e tij njerëz e nxorën menjëherë nga poshtë mbeturinave dhe më pas u përpoqën ta ringjallën, qeni fatkeq nuk mundi të shpëtonte.

Edhe Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Meksikës (SEDENA) njoftoi ngjarjen fatkeqe. Në një komunikatë për mediat, ata deklaruan se po vuajnë shumë nga humbja e qenit të tyre.

“Jemi të pikëlluar për humbjen e një kolegu të madh, qenit Proteo. Ju përmbushët detyrën tuaj si pjesëtar i ekipit meksikan të kërkim-shpëtimit, në operacionin që shkuam për të ndihmuar vëllezërit tanë në Turqi. Faleminderit për punën tuaj heroike. “ thuhet në deklaratë.

Është bërë e ditur se për Protean do të mbahet një ceremoni lamtumire e organizuar nga shokët e tij shpëtimtarë.

Kategoritë
BotaLajme