Netanyahu urdhëron IDF të përgatitet për të evakuuar 1.3 milionë palestinezë nga Rafah

Kryeministri izraelit Benjamin ka urdhëruar ushtrinë izraelite (IDF) të përgatitet për të evakuuar më shumë se një milion civilë nga Rafah në Rripin jugor të Gazës përpara një sulmi të pritshëm në zonë.

Njoftimi vjen në vazhdën e pretendimeve të SHBA-së se Izraeli ka dështuar në kryerjen e planifikimit para-operativ të nevojshëm për të siguruar që civilët të mbrohen nga dëmtimet dhe se dështimi për ta bërë këtë rrezikon “katastrofë”.

Kryeministri Benjamin Netanyahu thotë se ai ka udhëzuar IDF-në dhe strukturat e mbrojtjes që t’i paraqesin plane qeverisë si për evakuimin e civilëve palestinezë nga Rripi jugor i Gazës, ashtu edhe për shpërbërjen e batalioneve të Hamasit në zonën Rafah.

“Është e pamundur të arrihet objektivi i luftës për eliminimin e Hamasit dhe lënien e katër batalioneve të Hamasit në Rafah. Nga ana tjetër, është e qartë se një operacion masiv në Rafah kërkon evakuimin e popullsisë civile nga zonat e luftimit,” tha zyra e Netanyahu. në një deklaratë.

Më shumë se 1.3 milionë palestinezë vlerësohet të jenë në zonën e Rafahut.

Kategoritë
BotaLajme