NATO do të shpenzojë 40 miliardë euro për Ukrainën brenda vitit 2025

Aleatët e NATO-s do të shpallin në samit të mërkurën një bazë minimale prej 40 miliardë eurosh në financimin për Ukrainën brenda vitit të ardhshëm, sipas një deklarate nga Shtëpia e Bardhë.

Një përfaqësues i lartë civil i NATO-s do të vendoset në Kiev si pjesë e urës së saj drejt anëtarësimit, shkruan Sky News.

Ndërkohë, Norvegjia ka thënë se do t’i dhurojë Ukrainës gjashtë avionë luftarakë F-16, raportoi gazeta e përditshme Verdens Gang, duke cituar kryeministrin norvegjez në samit.

Udhëheqësit e 32 vendeve anëtare të NATO-s do të takohen në Uashington deri nesër për të shënuar 75-vjetorin e aleancës, me mbështetjen për Ukrainën në krye të axhendës.

Volodymyr Zelenskyy është ftuar të marrë pjesë dhe të diskutojë mbështetjen e mëtejshme.

Kategoritë
BotaLajme