Izraeli nuk “i bindet” Amerikës, nis sulmet në Liban, ja pse lëvizja mund të jetë katastrofike

Luftëtarët e Forcave Ajrore izraelite goditën disa infrastruktura ushtarake të Hezbollahut në zonat Matmoura dhe Chebaa të Libanit gjatë natës së djeshme.Kjo është bërë e ditur nga IDF.Tensionet përgjatë kufirit izraelito-libanez, shtimi i ndihmave humanitare për Gazën, Iranin dhe milicitë e mbështetur nga Teherani.

Këto ishin temat e diskutimit në takimin në Pentagon mes sekretarit amerikan të Mbrojtjes Lloyd Austin dhe ministrit izraelit të Mbrojtjes Yoav Gallant. Siç raporton Pentagoni, Austin përsëriti “angazhimin e hekurt” të Shteteve të Bashkuara ndaj Izraelit dhe nënvizoi se “provokimet e Hezbollahut libanez kërcënojnë të tërheqin popullin izraelit dhe libanez në një luftë që asnjëri nuk e dëshiron”. Një konflikt i këtij lloji, tha shefi i Pentagonit, “do të ishte katastrofik për Libanin dhe shkatërrues për civilët e pafajshëm izraelitë dhe libanezë”.Austin më pas nënvizoi prioritetin e garantimit të lirimit të sigurt të të gjithë pengjeve të Hamasit, ai përgëzoi Gallant për mbështetjen e Izraelit për armëpushimin dhe lirimin e pengjeve të përshkruara nga Presidenti Biden dhe të miratuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së. Austin dhe Gallant “ranë dakord se i takon Hamasit të pranojë marrëveshjen”.Austin i kërkoi gjithashtu Gallantit të “dyfishojë përpjekjet për të mbrojtur civilët palestinezë dhe punëtorët humanitarë në Gaza” dhe diskutoi me ministrin izraelit se si të përmirësohet shpërndarjen e ndihmave humanitare për civilët palestinezë në nevojë të dëshpëruar dhe për të forcuar mekanizmat e mbrojtjes për punonjësit humanitarë. Edhe BE ka paralajmëruar disa here se sulmet e reja në Liban vetëm sa do të përshkallëzonin situatën.

Kategoritë
BotaLajme