Demonstruesit në Francë thonë se do të bllokojnë gjithçka

Sindikatat në Francë filluan të martën një përballje kyçe me presidentin Emmanuel Macron, me greva të reja të planifikuara dhe protesta kundër reformës së diskutueshme të pensioneve që ai po përkrah.

Sindikatat kanë paralajmëruar se do të bllokojnë të gjithë vendin lidhur me reformat e propozuara, të cilat përfshijnë rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64 dhe rritjen e numrit të viteve që punëtorët duhet të paguajnë për një pension të plotë.

“U bëj thirrje të gjithë punonjësve në vend, qytetarëve dhe pensionistëve që janë kundër reformës së pensioneve të dalin dhe të protestojnë masivisht”, tha të hënën në radio France Inter, shefi i sindikatës CFDT, Laurent Berger.

“Sot kemi një lëvizje të madhe shoqërore dhe kërkojmë një përgjigje politike, Macron sigurisht që nuk do të shurdhojë këto protesta”, shtoi Berger.

Presidenti Macron e vuri planin në qendër të fushatës së tij të rizgjedhjes vitin e kaluar dhe zyra e tij thotë se ndryshimet janë thelbësore për të parandaluar rënien e sistemit të pensioneve në deficit në vitet e ardhshme.

Por ata përballen me kundërshtim të ashpër si nga parlamenti ashtu edhe nga rruga, me gati dy në tre persona në të gjithë vendin që mbështesin protestat kundër tij, sipas një sondazhi nga grupi Elabe i publikuar të hënën.

Sindikatat kanë paralajmëruar që nga e marta për greva të vazhdueshme në transportin publik që mund të paralizojë pjesë të vendit në javët e ardhshme.

Policia pret që nga 1.1 deri në 1.4 milionë njerëz të dalin në rrugë të martën në më shumë se 260 vende në të gjithë vendin, tha një burim për AFP në kushte anonimiteti.

Që nga mëngjesi i sotëm situata është cilësuar si shumë e tensionuar, ndërsa protestuesit kanë bllokuar disa rrugë. Një kameraman i AFPA përshkroi skenën me rreth 50 oficerë policie që qëndronin pranë, ndërsa zjarri, mobiljet dhe madje edhe një karrocë e shkrirë blerjesh bllokuan rrugën.

Kategoritë
BotaLajme