Debati në kohën e ndasive dhe tensioneve të mëdha

Kur Donald Trump dhe Joe Biden të dalin në skenën e debatit të enjten në mbrëmje, do të jetë njëfarë ribashkimi – ani pse jo fiks miqësor, shkruan BBC.

Presidenti aktual nuk ka debatuar kurrë më parë me paraardhësin e tij, dhe gjaku i prishur mes dy burrave do të jetë i dukshëm në skenën e debatit të CNN në Atlanta.

Trump nuk e pranoi kurrë humbjen në zgjedhjet e vitit 2020 ndaj presidentit Biden dhe disa ditë pas sulmit të përkrahësve të tij në Kapitolin e SHBA-së, theu traditën duke refuzuar të merrte pjesë në inaugurimin e kundërshtarit të tij,

Dy burrat tani po përballen sërish për Shtëpinë e Bardhë dhe ky debat do të shënojë herën e parë në këtë fushatë zgjedhore që miliona amerikanë po u kushtojnë vëmendje. Pritshmëritë janë të larta dhe tensioni në dhomë do të jetë më i lartë se përplasjet e kaluara, ndërsa të dy burrat përpiqen të bindin votuesit amerikanë që ata meritojnë votën e tyre në nëntor.

Mbrëmje e pazakontë

debati i së enjtes do të shënojë gjithashtu herën e parë që Joe Biden dhe Donald Trump janë shfaqur së bashku që nga debatet e tyre katër vjet më parë. Takimi fillestar në vitin 2020 ishte çështje e acaruar, e ndërprerë nga ndërhyrjet e përsëritura dhe kërkesa e Biden që në një moment iu drejtua “A do të mbyllësh, mor burrë?”.

Në fillim të debatit të dytë atë vit, i vonuar nga diagnoza e Covid-it të Trump, dy burrat nuk i dhanë dorën njëri-tjetrit. Këtë herë, të dy burrat janë jashtë praktike. Asnjëri prej tyre nuk ka marrë pjesë në asnjë lloj debati për gati katër vjet, pasi Trumpi i shmangu debatet e para të Republikanëve gjatë rrugës së tij për t’u bërë kandidati i partisë më herët gjatë vitit.

Presidentët në detyrë shpeshherë dalin të papërgatitur në debatin e tyre të parë të rizgjedhjes – shpjegim i zakonshëm është se ata janë të lodhur ose të papërgatitur për t’u sfiduar pas katër viteve në “flluskën” e Shtëpisë së Bardhë.

Në këtë rast, megjithatë, të dy kandidatët mund të përballen me këtë sfidë. Ndryshe nga debatet e kaluara, ky do të zhvillohet në një studio televizive kabllore pa një audiencë të drejtpërdrejtë për të duartrokitur – ose bërtitur. Kjo ishte kërkesë nga ekipi i fushatës së Bidenit, që ishte shqetësuar përkrahësit e zhurmshëm të Trumpit në një debat të organizuar nga CNN vitin e kaluar.

Debati gjithashtu do të përfshijë mikrofonë të heshtur për kandidatët gjatë kohës së fjalimit të kundërshtarit të tyre, gjë që mund të parandalojë që debati të shndërrohet në kaosin që karakterizoi debatin e parë Trump-Biden në vitin 2020. Por gjithashtu mund të bëjë që version të mos mbahet mend gjatë.

Loja e pritshmërive

Nëse do të dëgjonte vetëm komentatorët konservatorë, presidenti Biden do të kishte fat nëse do të kalonte debatin pa rënë në gjumë, ngrirë apo duke u endur rreth skenës i hutuar. Republikanët, nga Trumpi e poshtë, e kanë cilësuar presidentin si të moshuar dhe të pafuqishëm, hije e njeriut që dikur ishte. Ndërsa këto sulme kanë luajtur me shqetësimin shumë real të votuesve për qëndrueshmërinë e një presidenti tetëdhjetëvjeçar, ato gjithashtu kanë vendosur një standard të ulët për performancën e Bidenit – pritshmëri që ai e ka tejkaluar në të kaluarën, duke përfshirë gjatë adresimit të tij energjik Union State në fillim të marsit.

Zyrtarët e fushatës së Trumpit kohët e fundit janë përpjekur të nxisin atë standard më lart, duke vërejtur se Bideni u tregua shumë efektiv gjatë debatit të zëvendëspresidentit të vitit 2012 kundër atëherë kongresmenit Paul Ryan. Ata gjithashtu kanë vënë në pikëpyetje paanësinë e organizatorit të debatit, CNN.

“A do të vendosë CNN se ata janë lehtësues, apo do të bëhet CNN pjesëmarrës në debat?” pyeti menaxheri i fushatës së Trumpit, Chris LaCivita, të martën.

Trump dhe fushata e tij gjithashtu kanë përhapur pretendime se Bideni do të ketë nevojë të mbështetet në “ilaçe për përmirësimin e performancës” gjatë debatit. Kjo ide është mohuar fuqishëm nga ekipi i presidentit Biden, por mbjellja e këtyre thashethemeve mund të përgatisë terrenin për justifikime pas debatit nëse presidenti del më mirë se paraardhësi i tij të enjten.

Zëdhënësja e fushatës së Bidenit, Lauren Hitt, tha se ish-presidenti po përdor “gënjeshtra” sepse ai është “i frikësuar se do të mbahet përgjegjës për agjendën e tij toksike”. Presidenti Biden mund të mos jetë i vetmi me një mundësi për të sfiduar pritshmëritë, megjithatë.

Demokratët kanë paralajmëruar për më shumë se një vit që Trump është i fiksuar për hakmarrje dhe se ai është një diktator aspirues që paraqet kërcënim ekzistencial për demokracinë amerikane.

Zyrtarët e fushatës së Bidenit kanë thënë se Trump “u çmend” pas humbjes së tij në zgjedhjet e vitit 2020 dhe është njeri i ndryshëm nga ai që amerikanët zgjodhën në vitin 2016. Nëse ish-presidenti mund të ruajë qetësinë për 90 minuta dhe të zbutë disa nga skajet e tij të mprehta, kjo mund ta ndihmojë atë të bindë publikun amerikan se paralajmërimet e tmerrshme për një mandat të dytë të mundshëm të Trumpit në zyrë janë të ekzagjeruara.

“Biden duhet të vërtetojë se perceptimi se ai është shumë i moshuar për punë nuk është i vërtetë,” tha Mike Murphy, konsulent politik republikan, për Americast, podcast-in e BBC-së për politikën amerikane.

“Trump duhet të vërtetojë se ai nuk është i çmenduri i pakëndshëm që gjysma e vendit mendon se është. Pra, është një mundësi për të dy – por gjithashtu rreziku është i lartë.”

Kategoritë
BotaLajme