Bota po flet për aeroplanin luftarak KAAN që bëri fluturimin e parë

Turqia ka bërë një hap të madh në zhvillimin e forcave të saj ajrore, duke testuar me sukses avionin e saj luftarak të gjeneratës së pestë KAAN. Ky është një projekt i nisur në vitin 2016 nga Turqia, një vend anëtar i NATO-s, për të prodhuar avionin e saj kombëtar luftarak, në bashkëpunim me kompaninë britanike BAE Systems. Marrëveshja midis dy kompanive ishte vlerësuar në 125 milionë dollarë.

Avioni luftarak KAAN është një mjet i avancuar, i dizajnuar për të qenë i dukshëm, i shpejtë dhe i armatosur. Ai mund të arrijë një shpejtësi prej më shumë se 2 mijë kilometra në orë, dhe mund të bartë raketa tokë-ajër, bomba dhe sisteme elektronike luftarake. Një video e publikuar nga kompania turke TUSAS tregon avionin KAAN duke u ngritur nga një pistë në një bazë ajrore në Ankara, dhe duke u kthyer pas një fluturimi të suksesshëm.

Avioni KAAN do të përdorë fillimisht dy motorë General Electric F-110, të njëjtët që përdoren në avionët F-16 të gjeneratës së katërt. Por Turqia ka planifikuar të zhvillojë një motor të ri për avionin e saj luftarak, i cili do të jetë më i fuqishëm dhe më i përshtatshëm. Turqia shpreson të zëvendësojë flotën e saj të vjetër të F-16 me avionët e rinj KAAN, dhe të bëhet një prodhues i rëndësishëm i avionëve luftarakë në botë.

Ky sukses është plasuar në agjendat e mediave të njohur në botë.

Kategoritë
BotaLajme