Baykar, kompania ushtarake turke, hap një hangar të ri për dronët pa pilot në Azerbajxhan në prani të presidentit Aliyev

Njeriu i parë i kompanisë ushtarake turke Baykar Selcuk Bayraktar publikoi informacione se si kompania hapi një hangar të ri për mjetet ajrore pa pilot që do të vendosen në Azerbajxhan.

Përveç Bayraktarit, në hapjen e hangarit mori pjesë edhe presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev, i cili vizitoi të gjithë kompleksin dhe firmosi një nga avionët Bayraktar Akinci.

Me rastin e hapjes së hangarit, Bayraktar deklaroi se dronët u vendosën në folenë e re të vendit simotër, d.m.th. Azerbajxhani.

“Ne mbajtëm një ceremoni solemne të hapjes së hangarit Bayraktar Akinci në Azerbajxhan. Qoftë i përjetshëm bashkimi dhe bashkimi ynë,” tha Selcuk Bayraktar.

UAV Akinci është më i gjatë dhe më i gjerë se paraardhësi i tij, Bayraktar TB2, dhe është i destinuar për misione strategjike. Avioni ka një hapje krahësh prej 20 metrash dhe është i pajisur plotësisht me kontroll automatik të fluturimit.

Kategoritë
BotaLajme