Zelenskit u pyet se çfarë nëse ushtria ruse hynte në zyrën e tij: Unë kam një armë, do të ishte turp të më kapnin

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky komentoi një situatë hipotetike në të cilën ushtria ruse do të pushtonte zyrën e Presidentit të Ukrainës.

Zelenski tha se do të luftojë deri në fund dhe nuk do të lejojë që të kapet.

“Unë di të qëlloj. A mund ta imagjinoni titullin “Rusët kapën presidentin ukrainas”? Kjo do të ishte e turpshme,” tha Zelensky për televizionin 1+1.

Ai komentoi situatën në ditët e para pas pushtimit më 24 shkurt të vitit të kaluar, kur agjentët e inteligjencës ruse u përpoqën të hynin në Kiev, por nuk arritën të arrinin në zyrën presidenciale.

“Nëse ata do të kishin hyrë brenda, ne nuk do të flisnim tani. Askush nuk u kap se do të luftonin deri në fund. Deri në atë të fundit”, tha Zelenski.

Kur u pyet nëse kishte armë dhe nëse ushtrohej me të, ai u përgjigj pozitivisht.

Në fjalimin e tij të rregullt para publikut mbrëmjen e djeshme, ai akuzoi ushtarët rusë se janë po aq fajtorë për krime lufte sa edhe udhëheqja e tyre.

Kategoritë
BotaLajme