Trazira në protestën kundër Netanyahu-t në Tel Aviv, ndërhyn policia dhe arreston dhjetëra izraelitë

Mes thirrjeve “Zgjedhje tani”, shpërthyen përleshje midis protestuesve dhe policisë, me oficerë dhe automjete të kontrollit të trazirave të vendosura për të shpërndarë turmat.

Mijëra izraelitë mbrëmë dolën në rrugë në Tel Aviv dhe u mblodhën jashtë ndërtesës së Ministrisë së Mbrojtjes për të kërkuar kthimin e pengjeve izraelite që po mbahen në Rripin e Gazës, raporton Anadolu.

Protestuesit kërkonin gjithashtu dorëheqjen e qeverisë së kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, duke nxitur zgjedhje të parakohshme.

Mes thirrjeve “Zgjedhje tani”, shpërthyen përleshje midis protestuesve dhe policisë, me oficerë dhe automjete të kontrollit të trazirave të vendosura për të shpërndarë turmat.

Policia izraelite konfirmoi arrestimin e 19 demonstruesve gjatë trazirave.

Demonstratat shprehën revoltën në rritje të publikut me trajtimin e çështjeve të sigurisë nga kryeministri Netanyahu dhe me thirrjet për ndryshime politike në Izrael.

Po ashtu edhe familjarët e pengjeve izraelite mbrëmë zhvilluan një demonstratë para shtëpisë së kryeministrit Netanyahu në qytetin Caesarea, ku policia gjithashtu ndërhyri. Protesta i bëri thirrje qeverisë që të sigurojë kthimin e shpejtë të pengjeve izraelite në shtëpitë e tyre.

Sipas burimeve zyrtare nga të dyja palët, Izraeli beson se 134 izraelitë mbahen ende në Gaza, ndërsa në burgjet e tij mbahen të paktën 8.800 palestinezë.

Izraeli ka goditur Rripin e Gazës që nga sulmi ndërkufitar i 7 tetorit nga Hamasi. Lufta izraelite që pasoi ka vrarë mbi 29.600 palestinezë, ka plagosur rreth 70 mijë të tjerë, si dhe ka shkaktuar një shkatërrim masiv dhe mungesë të gjërave të nevojshme në enklavën palestineze. Nga pala izraelite, Tel Avivi thotë se rreth 1.200 njerëz u vranë në sulmin e Hamasit.

Sipas OKB-së, lufta izraelite në Gaza ka çuar në zhvendosjen e brendshme të 85 për qind të popullsisë së territorit palestinez mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve. Po ashtu 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në muajin janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Kategoritë
BotaLajme