Shkurti është në rrugën e tij për të mposhtur numrin e ditëve më të nxehta, ekspertët flasin për ardhjen e një fenomen i ri

Meteorologët thonë se shkurti i këtij viti është në rrugën e duhur për të thyer një numër rekord ditësh të ngrohta pasi ngrohja globale e shkaktuar nga njerëzit dhe fenomeni klimatik natyror El Nino rrit temperaturat në tokë dhe oqeane në mbarë botën.

Pas vetëm gjysmës së këtij muaji, ngrohja globale është aq e theksuar sa ka sjellë ndryshime të reja klimatike. Kjo vlen veçanërisht për sipërfaqen e detit.

“Planeti po ngrohet me shpejtësi. Ne po shohim një rritje të shpejtë të temperaturës në oqean, niveli më i madh i nxehtësisë klimatike. Amplituda me të cilën u thyen rekordet e mëparshme të temperaturës së sipërfaqes së detit në vitin 2023 tani po i tejkalon pritjet në 2024,” tha Joel Hirschi asistent shef i modelimit të sistemeve detare në Qendrën Kombëtare të Oqeanografisë në Mbretërinë e Bashkuar.

Shkencëtari Zeke Hausfather u pajtua me mendimin e tij.

“Njerëzimi është në rrugën e duhur për të përjetuar shkurtin më të ngrohtë në historinë e regjistruar, pas rekordeve të janarit, dhjetorit, nëntorit, tetorit, shtatorit, gushtit, korrikut, qershorit dhe majit,” thotë ai.

Ai tha se rritja në javët e fundit ishte në rrugën e duhur për ngrohjen me dy gradë mbi nivelet para-industriale. Përveç kësaj, ai shton se ndikimi i El Nino-s – që po nxit ngrohjen – duhet të fillojë të dobësohet në muajt e ardhshëm.

Ky normalisht do të ishte një lajm i mirë nëse pason një La Nina me ulje të temperaturës, por Hausfather tha se sjellja e klimës është bërë e vështirë për t’u parashikuar.

Gjysma e parë e shkurtit tronditi vëzhguesit e motit në mbarë botën. Maximiliano Herrera, i cili bën blogje për temperaturat ekstreme në mbarë botën, e përshkroi rritjen e të dhënave të nxehtësisë nga stacionet e motit si “çmenduri” dhe “çmenduri të përgjithshme”. Ai tha se në Marok, 12 stacione meteorologjike regjistruan një temperaturë mbi 33.9 gradë Celsius, që është jo vetëm një rekord kombëtar për ditën më të nxehtë të dimrit, por edhe më shumë se pesë gradë mbi mesataren e korrikut. Qyteti verior kinez i Harbinit iu desh të mbyllte festivalin e tij të akullit dimëror pasi temperaturat u rritën mbi zero për tre ditë këtë muaj.

El Nino tani po dobësohet, gjë që duhet të ulë temperaturat në Paqësorin ekuatorial nga fundi i pranverës deri në fillim të verës. Nëse Atlantiku i Veriut mbetet i ngrohtë gjatë asaj kohe, mund të paralajmërojë një aktivitet intensiv uragani, paralajmërojnë shkencëtarët.

Rreziqe të tilla do të rriten çdo vit nëse nuk reduktohen emetimet e karbonit në njerëz dhe nuk ndalet shpyllëzimi, shkruan Guardian.

Kategoritë
BotaLajme