Shefi i shërbimit inteligjent të ushtrisë izraelite dha dorëheqjen për shkak të 7 tetorit

Aharon Haliva, kreu i Drejtorisë së Inteligjencës Ushtarake të IDF, ka dhënë dorëheqjen nga IDF pasi ka lënë një letër dorëheqjeje në tryezën e shefit të shtabit të IDF, Herzi Halevi, njoftuan mediat izraelite të hënën.

Menjëherë pas kësaj, IDF lëshoi ​​një deklaratë duke thënë: “Me vendim me Shefin e Shtabit dhe me miratimin e Ministrit të Mbrojtjes, gjeneralmajor Aharon Haliva do të përfundojë rolin e tij dhe do të tërhiqet nga IDF pasi të emërojë një pasardhës nëpërmjet një organizate të rregullt dhe profesionale.”

“Të shtunën, më 7 tetor 2023, Hamasi filloi një sulm të papritur vdekjeprurës ndaj shtetit të Izraelit. Departamenti i inteligjencës nën komandën time nuk arriti të përmbushte detyrën që na ishte besuar. Unë e kam mbajtur atë ditë të zezë me vete që atëherë. Ditë pas dite , natë pas nate do ta mbaj me vete dhimbjen e tmerrshme të luftës”, ka shkruar Haliva në letrën e dorëheqjes.

Pas sulmit të 7 tetorit, Haliva tha se mbante përgjegjësinë për dështimet që çuan në sulmin e Hamasit. Haliva është gjithashtu i përfshirë aktualisht në hetimet e brendshme të ushtrisë për dështimet e saj në prag të masakrës së Hamasit të 7 tetorit.

Rezultatet e hetimit duhet t’i paraqiten Shefit të Shtabit të IDF, gjeneral-lejtnant Herzi Halevi deri në fillim të qershorit.

Sipas të dhënave izraelite, 376 anëtarë të forcave izraelite të sigurisë dhe 767 civilë u vranë në një sulm të befasishëm të nisur nga grupet palestineze nga Gaza. Më shumë se 3000 njerëz u plagosën. Hamasi pushtoi për një kohë të shkurtër disa vendbanime dhe baza ushtarake izraelite gjatë sulmit.

Kategoritë
BotaLajme