Rizvanolli i ik raportimit në komision, përplasen deputetët e pushtetit dhe ata të opozitës

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvallon ishte paraparë të jetë sot në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, ku pritej të raportonte lidhur me gjendjen e krijuar në ndërmarrjen TREPÇA Sh.A. Mirëpo, e njëjta nuk ka ardhur në raportim me arsyeje se ndodhej jashtë shtetit.

Pavarësisht mosprezencës së ministres, pozita dhe opozita mes përplasjeve kanë mbajtur takimin.

Lëvizja Vetëvendosje ka propozuar që të mbahet takim me sindikalistët edhe tetë përfaqësuesit e Trepçës. Kjo u pranua nga kryetari i këtij komisioni, Ferat Shala, porse jo edhe nga LDK-ja.

Deputetja nga mazhoranca, Mimoza Kusari-Lila tha se para se të ngriten akuza është e rëndësishme të mbahet një takim me sindikalistët e Trepçës.

Deputeti, Shala i është kundërpërgjigjur deputetes Kusari Lila duke i thënë se “jeni bërë zëdhënëse e qeverisë por nuk bënë kështu. Mirëpo, i njëjti pranoi të marrë pjesë në diskutim me sindikalistët.

Se nuk arsyetohet mungesa e ministres Rizvanolli e tha edhe deputeti nga AAK, Pal Lekaj.

I njëjti ka akuzuar ministren për mostransparencë.

Ndërkaq, deputetja nga LDK, Valentina Bunjaku-Rexhepi tha se është e papranueshme të marrin pjesë sot në diskutimin me sindikalistët, pasi nuk kanë qenë të njoftuar më herët për këtë.

Bunjaku tha se mungesa e ministres Rizvanolli nuk arsyetohet me takimin me sindikalistëve.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi