Putin dhe Kim Jong Un, “çifti” me mision të dyfishtë dhe përpjekja e tyre për të vendosur një rend të ri botëror

Putin dhe Kim Jong Un janë si një “çift” i çuditshëm. Të dy janë diktatorë, të këqij, brutalë dhe të papërgjegjshëm në mënyrat e tyre të ndryshme. Qëllimi i tyre në jetë është përmbysja e rëndit global të pas vitit 1945, duke sfiduar SHBA-në.

Dhe të dy janë të sanksionuar, të përjashtuar nga vendet e perëndimit.

Këto frika ka të ngjarë të intensifikohen pas samitit të Phenianit, simbolik dhe thelbësor. Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, dhe Vladimir Putin i Rusisë  kanë një qëllim të përbashkët: konsolidimin e vendit të tyre në një aleancë anti-perëndimore, antidemokratike, që përfaqëson gjoja një “rend të ri botëror”. , nga Kina në Iran.

Ashtu si shumica e liderëve botërorë, Putini, partneri dominues në një marrëdhënie të çuditshme, i kushtoi pak vëmendje Kim përpara pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia dy vjet më parë. Gjithçka ndryshoi me fillimin e luftës.

Ishte një dhuratë për Kim. Ideja e tij për diplomacinë ndërkombëtare është që të lëshojë kërcënime për të përvetësuar levën që përndryshe i mungon.

Përpjekjet e tij sillen kryesisht rreth testimit të raketave balistike me rreze veprimi gjithnjë e më të gjatë, të afta për të goditur bregun perëndimor të SHBA-së (si dhe Korenë e Jugut dhe Japoninë), dhe zhvillimin e bombave bërthamore dhe kokave të luftës të Koresë së Veriut.

Koreja e Veriut njohu republikat e Donetskut dhe Luhanskut të pushtuara nga Rusia në korrik 2022. Dhe, sipas qeverive të SHBA-së dhe Koresë së Jugut, Kim i ka ofruar Rusisë dhjetëra raketa balistike, mbetjet e disa prej tyre thuhet se janë gjetur në Kharkiv rajoni i Ukrainës dhe mbi 11,000 kontejnerë municionesh, që përmbajnë miliona predha artilerie.

Në këmbim, apo ashtu siç besojnë vendet perëndimore, Putini po ndihmon Kim të përmirësojë teknologjitë e tij bërthamore, raketore dhe hapësinore.

Kjo marrëdhënie në lulëzim ka të bëjë shumë më tepër sesa armë.

Putin e shprehu atë në një artikull të botuar nga media shtetërore e Koresë së Veriut.

“Ne do të zhvillojmë mekanizma alternative të tregtisë që nuk kontrollohen nga perëndimi dhe së bashku do t’i rezistojmë kufizimeve sanksioneve të njëanshme jolegjitime,” shkroi ai.

“Në të njëjtën kohë, ne do të ndërtojmë një arkitekturë sigurie të barabartë dhe të pandashme në Euroazi, pavarësisht presionit, shantazhit dhe kërcënimeve ushtarake të SHBA-së.”

Goditja e sanksioneve është bërë një specialitet rus që nga viti 2022.

Duke mbështetur sanksionet ndërkombëtare mbi programin bërthamor të Phenianit për vite në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, Rusia ka filluar të vërë veton ndaj masave dhe monitorimit më të ashpër.

Putin dhe Kim po ushqejnë në vend të kësaj “një marrëdhënie të pathyeshme”. Putin ndoshta mendon se e gjithë kjo është shumë e zgjuar. Në fakt, politika e tij pasqyron një shkallë dëshpërimi ndoshta dhe negative.

Putini është i izoluar diplomatikisht, dhe në një shkallë më të vogël ekonomikisht, në një masë të dëmshme.

Në vitet e kaluara, ideja që Rusia (dhe para kësaj, Bashkimi Sovjetik) të kishte nevojë për mbështetjen e varfëruar të Koresë së Veriut do të ishte përballur me tallje.

Një tjetër dobësi e mundshme e lojërave të pushtetit të Putinit në Azinë Lindore është pikëpamja e dyshimtë e marrë nga Kina, aleati i tij shumë më i rëndësishëm “pa kufij”.

Historikisht, Pekini ka pasur ndonjëherë një marrëdhënie të vështirë me fqinjin e tij të paqëndrueshëm, veçanërisht për kërcënimet e tij bërthamore destabilizuese rajonale. Ndikimi i Kinës mund të mbivlerësohet shumë, pavarësisht nga varësia energjetike dhe tregtare e Koresë së Veriut.

Muajin e kaluar, Kim reagoi me zemërim ndaj bisedimeve midis Kinës, Japonisë dhe Koresë së Jugut për denuklearizimin, duke i quajtur ato një “provokim të rëndë politik “.

Ai është zotuar të mos heqë dorë kurrë nga armët e tij bërthamore. Kuptohet se Kina shqetësohet se një partneritet dypalësh i llojit që Putini do të shpallë, i bazuar në armët bërthamore, një ditë mund të kërcënojë sigurinë e saj.

Miqësia e pafundme kino-ruse nuk është e garantuar. Administrata Biden është plotësisht e vetëdijshme për implikimet negative strategjike dhe gjeopolitike të thellimit të lidhjeve Rusi-Kore e Veriut.

Por ajo ka bërë pak në aspektin praktik për të penguar procesin.

Që nga presidenca e Trump, kontaktet me Veriun kanë qenë minimale. Duke vizituar zonën e demilitarizuar të Panmunjom në prill, Linda Thomas-Greenfield, ambasadorja e SHBA-së në OKB, u ankua se Moska dhe Pekini po shpërblenin “sjelljen e keqe” të Koresë së Veriut duke e mbrojtur atë nga sanksionet.

Duke pranuar mungesën e levave të SHBA-së, Thomas-Greenfield i kërkoi Rusisë dhe Kinës “të ndryshojnë kursin dhe të nxisin Phenianit të zgjedhë diplomacinë dhe të vijë në tryezën e negociatave për t’u angazhuar për dialog konstruktiv”.

Por siç tregon vizita e tij, Putini, udhëheqësi i Kinës Xi Jinping dhe vetë Kim thjesht nuk do të dëgjojnë. Koreja e Veriut është vetëm një pjesë në një tabelë shahu shumë më të madhe të shekullit të 21-të.

Si në Ukrainë ashtu edhe në Gaza, bota e vjetër e pax Americana dhe një rend ndërkombëtar i bazuar në Kartën e OKB-së po vdes para syve tan./abcnews.al

Kategoritë
BotaLajme