Putin betohet për mandatin e pestë, bojkotohet nga ShBA dhe Britania e Madhe

Vladimir Putin është betuar për mandatin e tij të pestë si lider i Rusisë në një ceremoni të ndjekur nga elita politike e Rusisë, por e bojkotuar nga Mbretëria e Bashkuar, ShBA dhe shumica e të dërguarve evropianë.

Ceremonia, e cila fillon një mandat presidencial që mund të përfundojë me Putinin në pushtet për 30 vjet, u shënua nga një fjalim luftarak që trumbetonte interesat kombëtare të Rusisë ndërsa ai bën luftë në Ukrainë dhe përleshje me perëndimin.

Në fjalimin e tij, Putin u përpoq të pretendonte një mandat për një politikë të jashtme që ka lënë të vdekur dhjetëra mijëra rusë dhe ukrainas pas dy vitesh luftë, ndërsa tensionet arritën nivele “të paprecedentë”.

“Ju, qytetarë të Rusisë, keni konfirmuar korrektësinë e kursit të vendit”, tha ai gjatë një fjalimi në sallën e Shën Andrew në Pallatin e Kremlinit të Madh. “Kjo është e një rëndësie të madhe tani, kur po përballemi me sfida serioze. Unë shoh në këtë një kuptim të thellë të qëllimeve tona të përbashkëta historike, një vendim për të mbrojtur me vendosmëri zgjedhjen tonë, vlerat tona, lirinë dhe interesat kombëtare të Rusisë.

Ndërsa inaugurimi do të ndryshojë pak në Rusi pas zgjedhjeve jokonkurruese të cilësuara nga kundërshtarët e Putinit si as të lira dhe as të drejta, mund të çojë në një tronditje të qeverisë dhe një periudhë ‘shtrëngimi të rripit’, pasi Putini detyrohet të marrë vendime jopopullore, të tilla si ngritja e taksave për të kompensuar kostot e luftës, dhe sanksionet perëndimore.

Kryeministri rus, Mikhail Mishustin, nënshkroi të martën një urdhër që shpërndante kabinetin. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Putin mund të emërojë një kryeministër të ri që të martën.

Kabineti i Putinit do të vazhdojë të jetë në detyrë derisa të zgjidhen kandidatët e rinj.

Kremlini e minimizoi bojkotin e ngjarjes nga diplomatët perëndimorë, duke treguar për një pjesë të vogël të vendeve evropiane që dërguan përfaqësues në ngjarje. Të dërguar nga Franca, Hungaria, Sllovakia, Greqia, Malta dhe Qiproja morën pjesë në inaugurim.

Kategoritë
BotaLajme