Pas tërheqjes së IDF-së, në Khan Yunis u zbulua një varr masiv me 190 trupa: kryesisht gra dhe fëmijë

Palestinezët kanë zhvarrosur të paktën 190 trupa nga një varr masiv në spitalin Nasser në qytetin jugor të Rripit të Gazës, Khan Younis, njoftoi të dielën agjencia shtetërore e lajmeve Wafa.

Trupat u gjetën pas tërheqjes së trupave izraelite nga qyteti më 7 prill, domethënë pas përfundimit të ofensivës ushtarake.

Thuhet se gratë dhe fëmijët përbëjnë shumicën e viktimave në varrezat masive.

Sipas Autoritetit Palestinez, rreth 500 persona u raportuan të zhdukur pas ofensivës izraelite në Khan Younis. Ushtria izraelite nuk e komentoi raportin.

Izraeli po kryen një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar të 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas që vrau rreth 1200 njerëz.

Megjithatë, gazeta izraelite Haaretz zbuloi më vonë se helikopterët dhe tanket e ushtrisë izraelite vranë në të vërtetë shumë prej 1,139 ushtarëve dhe civilëve që Izraeli pretendonte se ishin vrarë nga Hamasi.

Më shumë se 34,000 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë në Gaza që atëherë, dhe më shumë se 76,800 të tjerë janë në gjendje të rëndë mes shkatërrimit masiv dhe mungesës së furnizimeve.

Lufta e Izraelit ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme për shkak të mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli është akuzuar për gjenocid përpara Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), e cila në janar nxori një vendim të përkohshëm duke e urdhëruar atë të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar dhënien e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Kategoritë
BotaLajme