Ministri izraelit dëshiron të ndalojë palestinezët të vizitojnë Al-Aksa gjatë muajit të Ramazanit

Ministri i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë Itamar Ben-Gvir po bën presion për ndalimin e palestinezëve që të vizitojnë kompleksin Al-Aksa gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, i cili fillon më 10 mars, raporton Channel 12.

Si ministër përgjegjës për policinë, Ben Gvir ka njëfarë autoriteti mbi politikën në Al Aqsa, megjithëse ai është rrëzuar nga kryeministri Benjamin Netanyahu në të kaluarën.

Izraeli zakonisht lejon palestinezët nga Bregu Perëndimor të vizitojnë Al-Aksa gjatë Ramazanit dhe i gjithë struktura e sigurisë mbështet mbajtjen e kësaj politike muajin e ardhshëm për palestinezët mbi 45 vjeç.

Ben Gvir është edhe në mosmarrëveshje me policinë, e cila thotë se është në rregull të lejohen palestinezët mbi 60 vjeç të luten në Al-Aksa, raporton Channel 12.

Ministri i linjës së ashpër, i cili shkaktoi një stuhi të madhe diplomatike për shkak të vizitave të tij në Al-Aksa, të cilin hebrenjtë e quajnë Mali i Tempullit, madje po mbron ndalimin e qytetarëve arabë të Izraelit nën moshën 70 vjeç që të vizitojnë atë vend.

Nuk është e qartë se çfarë autoriteti ligjor do të kishte ai për të futur një politikë të tillë. Policia mbështet lejimin e izraelitëve arabë mbi moshën 45 vjeç, ndërsa Shin Bet thotë se nuk duhet të ketë kufizime për izraelitët arabë.

Netanyahu është planifikuar të mbajë një takim me Ben-Gvir dhe kabinetin e luftës të dielën për të diskutuar më tej këtë çështje.

Javën e kaluar, zyrtarët amerikanë dhe izraelitë i thanë The Times of Israel se administrata e Biden ishte shumë e shqetësuar se Ben Gvir do të përpiqej të nxiste tensionet mbi Al-Aksa gjatë Ramazanit muajin e ardhshëm, për të cilin Uashingtoni frikësohet se mund ta tërheqë çështjen e pikës së nxehtë të Jeruzalemit në vazhdim. Konflikti në Lindjen e Mesme.që kërkon të frenojë.

Kategoritë
BotaLajme